Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Podstawy szycia na maszynie

Maszyny do szycia to szerokie zagadnienie. Na początek przygody z szyciem należy poznać, choć podstawowe definicje i podział maszyn. Wyróżniamy: domowe maszyny do szycia i przemysłowe maszyny do szycia przeznaczone dla szwalni i zakładów krawieckich. Wśród tych maszyn mamy z kolei: mechaniczne, elektroniczne czy komputerowe. A także z uwagi na funkcje: stębnówki, owerloki, hafciarki, czy maszyny zyg-zak, itp.

Pierwsze własne projekty ubrań jako efekt nauki szycia na maszynie

Nie od razu Rzym zbudowano- tak mawiają. Przysłowie trafnie wpisuje się w proces nauki podstaw szycia na maszynie. Nierzadko bowiem maszyny domowe do szycia to rezultat wizji hobbistycznego tworzenia spersonalizowanych projektów modowych. Na rynku dostępnych jest tak wiele interesujących tkanin, że nie sposób nie ulec pokusie zakupu maszyny do szycia będąc pod ich wrażeniem. Potem, pojawia się pytanie:

Jaki projekt odzieży sprawdzi się na początku nauki szycia na maszynie?

Spódnica z koła - na start - będzie idealnym rozwiązaniem. Wykrój spódnicy jest relatywnie prosty. Wystarczy na złożonej w pół tkaninie odrysować półkole wcześniej przygotowane na kartonie wedle wyliczeń dwóch promieni. Promień koła mniejszego, czyli koła o obwodzie naszej tali plus około 2 cm zapasu, stanowić będzie górę spódnicy (r= obwód talii/ 2 π). Drugi zaś promień koła większego rysowanego z tego samego środka to zakładana długość spódnicy plus ponowny zapas na zakładkę. Następnie wystarczy już tylko wyciąć wykrój, użyć owerlok lub ścieg typu owerlokowego, wszyć u góry tunel z materiału o długości obwodu tali, szerokości zgodnej z wybraną gumką do spódnicy i oto modowy projekt gotowy. Z tym projektem bezproblemowo poradzą sobie domowe maszyny do szycia.

Torby shopper - trendy i funkcjonalne. Jak uszyć własną torbę na maszynie?

Kolejnym projektem dla początkujących krawców, który w świetny sposób pozwoli na rozwój i ćwiczenie jeszcze niepewnych kroków w szyciu na maszynie jest torba zwana shopper, czyli płócienna torba uszyta z jednego prostokątnego kawałka materiału z wszytymi u góry szerokimi uchwytami. Dla rozbudowania projektu można też pokusić się na ów torbę zakupową wzbogaconą o ciekawą wzornictwem podszewkę, która dodatkowo wzmocni modną shopper bag. Materiał może być naprawdę barwny, graficzny czy z ciekawymi aplikacjami. 

Czy pozycje książkowe są pomocne przy nauce podstaw szycia na maszynie?

Dobrym sposobem jest znalezienie pozycji książkowej, która w jasny i klarowny sposób przeprowadzi nas przez tajniki szycia, wskaże na krawieckie przybory, budowę maszyny i zawierać będzie proste wykroje dla początkujących. Nie zawsze bowiem to co wydaje się oczywiste po przeczytaniu poradników, przed zapoznaniem się z nimi byłoby równie jasne i zrozumiałe. Przykładem jest funkcjonalny gadżet - krawiecka linijka elastyczna do krzywizn. Pozwala na łatwe obrysowywanie kształtów i dokonywanie pomiarów, a nie zawsze pamiętamy o ów przyborniku. Właśnie takie i inne kluczowe podstawy przekazują nam pozycje książkowe.

W jakie materiały należy zaopatrzyć się na etapie nauki podstaw szycia?

Korzystną opcją jest poszukanie sklepu tekstylnego, gdzie poza dużym wyborem tkanin, możemy liczyć też na profesjonalną pomoc, doradztwo. Na początek należy wybrać materiały sztywniejsze, mniej elastyczne, ale tez niezbyt grube, bo takie zdecydowanie łatwiej prowadzi się pod igłą maszyny. Dla osób, chcących jeszcze bardziej rozwijać się w szyciu, poza profesjonalnymi maszynami do szycia, wyposażonymi w energooszczędne silniki, warto także zaopatrzyć się w program do projektowania odzieży, czy stopniowania szablonów.

Osoby, które poszukują więcej informacji z tematyki szycia, serdecznie zapraszamy do innych wpisów, np.:

Najlepsi producenci maszyn do szycia

Jak szyć owerlokiem?

Od czego zacząć nauką szycia na maszynie?

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj