Porady

Blokada maszyny do szycia – nie zawsze potrzebna jest pomoc serwisu i naprawa

Nierzadko zdarza się – nawet najbardziej zaawansowanym i doświadczonym krawcom, że nastąpi całkowita blokada maszyny do szycia. W tej sytuacji nasza praca zostaje przerwana i bezwzględnie należy ustalić przyczynę blokady. Nawet osoby początkujące w świecie krawiectwa mogą pozwolić sobie na szybką diagnozę i usunięcie usterki. Są bowiem elementy i czynności, które warto podjąć jako użytkownik maszyny, a które nie przerywają trwania gwarancji. Nie musimy martwić się o to. Serwis staje się niezbędny, jeśli m.in. żadna z ewentualnych, poniższych przyczyn blokady maszyny do szycia nie zostanie przez nas potwierdzona.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań ingerujących w maszynę do szycia, należy bezwzględnie odłączyć ją od zasilania elektrycznego – dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

To w co możemy ingerować, a wręcz nawet powinniśmy, aby unikać blokady maszyny do szycia to m.in.:

– zdemontowanie pokrywy bocznej w celu np. wymiany oświetlenia;

– czyszczenie maszyny,

– oliwienie maszyny,

– wymiana stopki,

– wymiana igły,

– wymiana uszkodzonego bębenka,

– zdjęcie i wymiana płytki ściegowej;

Często powzięcie takich czynności pomoże w uniknięciu blokady maszyny do szycia lub w jej szybkiej naprawie, w razie zaistnienia omawianej blokady maszyny do szycia.

Blokada maszyny do szycia – dbaj o czystość i konserwację maszyny do szycia

Jeśli przydarzy nam się blokada maszyny do szycia, absolutnie nie powinniśmy próbować kontynuować szycia „na siłę”. Najczęściej przyczyna blokady jest widoczna gołym okiem. Szyty materiał zablokował się, albo splątała się ni . W tej sytuacji należy wpierw odłączyć zasilanie, unieść stopkę docisku do góry i próbować delikatnie usunąć pozostałości. Można to wykonać np.: czubkiem nożyczek czy pęsetą. Są również sytuacje, gdy demontaż płytki ściegowej, transportującej okazuje się być konieczny.

Czasem blokada maszyny do szycia spowodowana jest też zaplątaną i zerwaną nitką na szarpaku. Można wówczas posłużyć się boczną pokrywą, dzięki której łatwo dostać się do zaplątanej nici. Generalnie okresowe czyszczenie i przegląd maszyny do szycia są niezwykle ważne.

Blokada maszyny do szycia często spowodowana jest poprzez uszkodzoną igłę, np.: przegiętą. Wówczas obowiązkowo konieczna jest jej wymiana.

Pozostałe najczęściej występujące przyczyny blokady maszyny do szycia

Poniżej prezentujemy listę bardzo często występujących przyczyn blokady maszyny do szycia. Są to m.in.:

– niepoprawnie nawleczona nić górna;

– niewłaściwe ustawienia naprężenia nici górnej i dolnej;

– brak założenia blokady szpulki – najczęściej po procesie szpulowania bębenka;

– stan bębenka i szpulki – zużyte, uszkodzone i niedopasowane do rekomendacji producenta maszyny do szyci;

– źle dobrana igła do materiały czy też zużyta igła;

– dobór niewłaściwych nici do obrabianej tkaniny oraz ich jakość;

– nieodpowiedniej odpowiedniej grubości igła i niewłaściwe jej założenie.

Zobacz także: