Porady

Co to znaczy stebnować?

Co to znaczy stebnować? Jak definiujemy ten rodzaj ściegu?

Zgodnie z powszechną definicją stebnowanie to przeszycie ściegiem prostym wierzchu tkaniny. Jest rozumiane również, jako szycie ściegiem tworzącym jedną, pojedynczą linię – nieprzerwaną na wierzchniej stronie obrabianego materiału.

Nie ulega wątpliwości, że stebnować można ręcznie. Jest to podstawowy, stosunkowo prosty ścieg ręczny – zarówno do mocnego i trwałego zszywania tkanin, jak i do ozdobnego szycia – np.: haftowania. Obecnie często zapominamy o możliwościach tego ściegu, a jest ich naprawdę wiele. Okazuje się, że ścieg prosty – nawet ten ręczny – wykonany starannie oraz estetycznie może sprawdzić się w wielu krawieckich sytuacjach.

Jak stębnować ręcznie?

Stębnowanie w tym przypadku to wykorzystanie pojedynczej nitki z igłą, zakończonej supełkiem. Igłę wkuwamy w odstępie jednej długości ściegu za nitką i wyjmujemy w odstępie dwóch długości ściegu przed nitką. Najważniejsze jest, aby zachować jednakowe długości. Tylko wówczas ścieg prosty wygląda ładnie i estetycznie.

Jak wygląda ścieg powstały podczas stebnowania?

Po prawej stronie tkaniny, ścieg ręczny stębnówka wygląda jak prosty ścieg maszynowy. Musi być jednak równo wykonany. Po lewej stronie z kolei widzimy przeplatanie się nitki. Nie należy mylić stebnowania z szyciem ściegiem za igłą, chociaż jest pomiędzy nimi pewna zbieżność, stąd często te ściegi są mylone. Przy stebnowaniu jednak cofając się wkłuwamy igłę w miejsce poprzedniego wyciągnięcia nitki. Inaczej jest przy ściegu za igłą – tutaj cofając się wkłuwamy igłę dokładnie w połowie wcześniejszego ściegu. Odległości są więc inne.

Stebnowanie na maszynie do szycia – na czym polega?

Ścieg prosty to inaczej stebnowanie, jak już wspomnieliśmy. Jest to ścieg, który posiada również każda maszyna uniwersalna i traktowany jest on, jako ścieg bazowy (podstawowy). Idąc dalej, w przemyśle, w warsztatach oraz zakładach szwalniczych i krawieckich, znajdziemy maszyny do szycia funkcyjne, a wśród nich specjalną maszynę służącą wyłącznie profesjonalnemu stebnowaniu. Mowa tu o maszynie do szycia typu stębnówka, które w dużej mierze usprawnia pracę krawiecką.

Ścieg prosty jest bardzo użytecznym ściegiem, stąd wykorzystanie maszyny stębnówki nadaje szyciu znaczących prędkości i dużych osiągów w szyciu. Ścieg jest mocny i wytrzymały, estetyczny, a przy tym prędkość obrotów szycia na minutę jest wysoka. Stebnowanie na funkcyjnej maszynie daje wiele możliwości dodatkowych – często zautomatyzowanych.

Co najczęściej szyjemy stebnując?

Szycie ściegiem prostym to wspomniane łączenie materiałów. To podstawowe zadanie stebnowania. Często ścieg prosty wzmacnia boczne szwy ubrań oraz krawędzie elementów odzieżowych. Obszywane stebnówką są kołnierze, kieszenie, patki, dekolt itp.

Dodatkowo stebnowanie to dekorowanie. W charakterze zadań specjalnych użycie stebnowania pozwala ozdobnie wykończyć tkaninę. Najczęściej stosuje się wówczas kontrastującą i widoczną na tle materiału ni . Stebnowanie w charakterze haftowania to zazwyczaj wypełnianie tła tkanego obrazka, wolnych przestrzeni tkaniny – ściegiem prostym (np.: kila rzędów stebnówki, stebnówka jako ścieg ułożony w cegiełki albo ścieg stębnówkowy o krótkiej długości – w formie kropeczek wypełniających wolne przestrzenie tkaniny itp.).

Sprawdź również: