Porady

Dlaczego igła uderza w bębenek?

Dlaczego igła uderza w bębenek? Jak zdiagnozować ten problem?

Podczas pracy z maszyną do szycia może zdarzyć się sytuacja, że igła zaczyna uderzać w bębenek, czy inne podzespoły maszyny. Taka sytuacja uniemożliwia dalsze szycie, bowiem pojawia się ryzyko złamania igły, może powstać jej uszczerbienie, a także może dojść do zniszczenia samego bębenka, powstania mikro rys. Należy w takiej sytuacji szybko zdiagnozować przyczynę.

Co należy zrobić, gdy igła uderza w bębenek?

Zasadą jest, że bębenek po włożeniu jest nieruchomy, zablokowany. Igła schodzi w dół i ewidentnie o coś uderza. Jak to zweryfikować? Należy wpierw sprawdzić o co uderza igła, poprzez powolne kręcenie kołem zamachowym w kierunku do siebie. Warto też odkręcić płytkę ściegową i wówczas dokładnie zobaczyć w co uderza igła.

Kolejny krok to sprawdzenie przy założonej płytce ściegowej, czy igła będąc na środkowym położeniu, również znajduje się na środkowym położeniu płytki ściegowej. Jeśli igła znajduje się centralnie w otworze jest dobrze, jeśli z kolei jest przesunięta w którąś stronę – jest to nieprawidłowy stan.

Można także odwrócić maszynę do szycia do tyłu i zobaczyć od spodu mechanizm – czy nie poluzował się wkręt, który trzyma kosz chwytacza, czy pierścień dociskający koszyczek trzyma dobrze „czarne łapki”.

Dlaczego igła uderza w bębenek – inne możliwe przyczyny

Powinniśmy również pamiętać o właściwym dostosowaniu ustawień ściegu, tak aby igła zawsze znajdowała się we właściwej pozycji. Dla różnych rodzajów ściegów pozycja igły może być inna.

Uszkodzona igła przyczyną tego, że uderza w bębenek

Igła to ważny element poprawnego szycia. Jeśli jest niewłaściwie dobrana do tkaniny i nici, może ulec uszkodzeniu czy złamaniu. Igła podlega również procesowi zużywania się i jeśli zauważymy jakiekolwiek jej uszkodzenie powinna zostać niezwłocznie wymieniona. Igła wygięta czy uszkodzona może uderzać w bębenek, a także nie przechodzić gładko i skutecznie przez materiał.

Należy również upewnić się, czy nić jest prawidłowo nawleczona – zgodnie z instruktażem producenta maszyny do szycia. Przykładowo może zdarzyć się tak, iż nić owinie się wokół prowadnika więcej, niż raz i wytworzony się opór, który może spowodować, że igła ulegnie uszkodzeniu, wygięciu i zacznie uderzać o bębenek lub inne części i podzespoły maszyny do szycia.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *