- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Dlaczego maszyna do szycia nie szyje?
Dlaczego maszyna do szycia nie szyje? Czy zawsze koniecznym jest wezwanie profesjonalnego serwisu?
Jeśli chcemy rozwijać się w naszej krawieckiej przygodnie – niezależnie czy jest ona profesjonalna czy amatorska – na pierwszym miejscu musimy zaznajomić się z możliwymi problemami i bolączkami maszyny do szycia. Dlaczego maszyna nie szyje? – to pytanie nie raz pojawi się podczas naszej krawieckiej aktywności. Umiejętność prawidłowej diagnozy awarii czy usterki maszyny do szycia oraz powiązania jej z przyczynami to klucz do sukcesu. Zdarza się, że konieczność serwisowania jest nieunikniona, ale wiele z problemów będących odpowiedzią na pytanie: dlaczego maszyna nie szyje? jest do rozwiązania przez nas samych.
Jak zapobiec sytuacji, gdy maszyna do szycia nie szyje. Obowiązkowo postaw na regularne czyszczenie i cykliczną konserwację
Żywotność maszyny do szycia może zostać umiejętnie wydłużona, tak samo dzieje się z jej bezawaryjnością. Pytanie: dlaczego maszyna nie szyje? pojawi się rzadziej, jeśli regularnie będziemy czyścic newralgiczne punkty maszyny do szycia. W zakamarkach maszyny do szycia pozostają resztki splątanej nitki, kawałki materiałów, kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Warto zaopatrzyć się w miękką szmatkę, mały pędzelek, sprężone powietrze . Warto wyczyścić elementy zespołu naprężającego (talerzyki naprężacza, haczyk), bębenek, chwytacz, szarpak, mechanizm transportu materiału, płytkę ściegową, igielnicę itp. Cyklicznie powinniśmy też oliwić – dedykowanym olejem wazelinowym – elementy maszyny do szycia np.: chwytacz.
Dlaczego maszyna nie szyje? Jakich czynności związanych z obsługą maszyny do szycia powinniśmy się nauczy ?
Do opanowania przez każdego użytkownika maszyny do szycia są obowiązkowo następujące czynności:
– zdemontowanie pokrywy bocznej, w celu czyszczenia, wymiany oświetlenia;
– oliwienie maszyny,
– wymiana stopki,
– wymiana igły,
– wymiana uszkodzonego bębenka,
– zdjęcie i wymiana płytki ściegowej.
Ranking 5 najczęstszych awarii, dlaczego maszyna nie szyje ?
1. Pętelkowanie nici – często pojawia się w pracy krawieckiej. Przyczyna to niewłaściwie poprowadzona nitka górna (np.: pominięte niektóre prowadniki, błędna kolejność). Następna sprawa to zbyt duże naprężenie nici górnej i/lub dolnej. Problem pętelkowania może też tkwić w uszkodzonym bębenku czy szpulce, niewłaściwym rozmiarze szpulki lub we wspomnianej czystości naprężaczy.
2. Maszyna zrywa nitkę – również częsty problem z maszyną do szycia. Przyczyny powinniśmy upatrywać w niewłaściwym nawleczeniu maszyny lub w niewłaściwym wyborze nici do obrabianej tkaniny. Pamiętajmy także jak bardzo ważna jest jakość nici. Często przyczyną jest także brak blokady szpulki. Sprawdź to obowiązkowo, zwłaszcza jeśli przed chwilą szpulowałeś bębenek czy zmieniałeś nić górną;
3. Nie działa transport materiału, tkanina nie przesuwa się – po pierwsze sprawdź czy długość ściegu przypadkiem nie jest ustawiona na 0. Następnie zweryfikuj czy transport materiału nie został wyłączony. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu mechanizmu przesuwu pod płytką ściegową. Zdarza się też, że ząbki transportu są uszkodzone, zablokowane, wyszczerbione itp. Czasem koniecznym jest ich fachowa wymiana w serwisie.
4. Maszyna hałasuje – w tej sytuacji sprawdź dokręcenie wszelkich śrub, a także stan bębenka i igły. Bardzo często ich uszkodzenia są przyczyną głośniej pracy maszyny do szycia.
5. Przepuszczanie ściegu – w tym przypadku winna może być również igła: zły rozmiar, grubość względem opracowywanej tkaniny, niedopasowanie do modelu maszyny, błędne jej założenie lub uszkodzenie czy zużycie.
Zobacz także: