Porady

Jak wyregulować ścieg? Czyli podstawowe informacje dotyczące wyboru ściegu

Właściwie dobrane parametry ściegu do obrabianej tkaniny i dobranych do niej nici jest sprawą priorytetową. Tylko wówczas możemy oczekiwać estetycznie wykonanego ściegu. Współczesne maszyny do szycia użytku domowego oferują od kilku do nawet kilkudziesięciu rodzajów ściegów. W maszynach mechanicznych ich wyboru dokonuje się za pomocą pokrętła, zaś w maszynach komputerowych wyboru dokonuje się przyciskiem poprzez odpowiedni wybór numeru ściegu. Wszystkie parametry ściegu pojawiają się na wygodnym wyświetlaczu.

Zasadą jest, że nie można zmieniać rodzaju ściegu podczas gdy igła wbita jest w materiał. Dla potrzeby zmiany ściegu igła powinna znajdować się każdorazowo w najwyższej pozycji. Najczęściej każda maszyna do szycia domowa jest pierwotnie ustawiona na ściegu prostym – jako bazowym ściegu każdej maszyny. Warto również pamiętać o zlokalizowaniu dźwigni szycia wstecz dla estetycznego zakończenia ściegu – jest to ważna funkcjonalność maszyny do szycia.

Jakie parametry ściegu należy wyregulować? Co przesądza o jakości ściegu?

Najważniejsze parametry ściegu do wyregulowania to:

– długość ściegu – parametr zazwyczaj ustawiany pokrętłem z odpowiednią numeracją lub wybierany w bardziej automatyczny sposób na wyświetlaczu maszyny. Standardowy ścieg ma długość około 3 lub mniej. Zasadą jest, że im grubsza tkanina tym długość ściegu powinna być większa;

– szerokość ściegu – to bardzo ważny parametr, który pozwala nam decydować o wyglądzie ściegu, w niektórych maszynach brak tej funkcjonalności (szerokość odgórnie ustawiona jest przez producenta). Warto zakupić maszynę z opcją regulacji, wówczas mamy wpływ np.: na szerokość zygzaka, obszycie dziurki, na wygląd ściegów ozdobnych itp. Pokrętło regulacji szerokości ściegu to literowe poziomy i tak dla przykładu maksymalna wielkość liter to maksymalna szerokość zygzaka na maszynie;

– naprężenie nitki- bardzo istotny parametr rzutujący na jakość i estetykę ściegu.

Nitki zbyt naprężone to ściągający się materiał, niewłaściwy moment łączenia się nitki górnej i dolnej. Nitki zbyt luźne to z kolei ich odstawanie od materiału, tworzenie się pętelek. Prawidłowy ścieg to nitki leżące gładko przy materiale, a połączenie nici chwytacza dolnego i górnego wypada dokładnie na środku łączenia tkanin czy na krawędzi materiału przy ściegu obrzucającym (owerlokowym).

Ważną jest, by pamiętać o stopniowej zmianie naprężenia o około 0,5 punktu i każdorazowej weryfikacji, czy teraz ścieg jest już prawidłowy. Nigdy nie zmieniamy naprężenia nici w ściegu ekstremalnie, bowiem nierzadko delikatne przekręcenie pokrętła naprężenia, dosłownie o milimetry daje już zadawalający efekt.

Zobacz także: