Porady

Maszyna do szycia nie wiąże ściegu – czyli jedna z częściej pojawiających się awarii

Maszyna do szycia nie wiąże ściegu – to problem, który zdarza się nie raz podczas krawieckiej przygody. Rodzi się wówczas pytanie: Co teraz? Gdzie tkwi przyczyna? To, że maszyna do szycia nie wiąże ściegu może skutkować niemożnością kontynuowania prac krawieckich. Wpływa bowiem na estetykę pracy, na równomierność linii. Nierzadko przyczyną awarii i nieprawidłowości w szyciu na maszynie – jak omawiane nie wiązanie ściegu – są nieprawidłowe ustawienia maszyny do szycia. Może to powodować nie wiązanie ściegu i pomijanie ściegu, wyłącznie robienie dziurek poprzez nić dolną oraz inną problematykę. Każdorazowo powinniśmy dbać także o stan igły. Należy regularnie sprawdzać jej położenie, ewentualne wygięcie, stan końcówki igły oraz inne jej zewnętrzne uszkodzenia. Pamiętajmy, że ważny jest proces zakładania igły, powinna być włożona do końca uchwytu w igielnicy i zamocowana szczelnie za pomocą śruby do mocowania (dokręcona precyzyjnie). Odpowiednią wysokość igły ustalamy zaś poprzez regulację igielnicy. Montaż igły przeprowadzamy zgodnie z instrukcją do maszyny.

Najczęstsze przyczyny problemu, gdy maszyna do szycia nie wiąże ściegu

Igła i jej właściwy dobór ma tu istotne znaczenie. Dobieramy ją zawsze do rodzaju obrabianej tkaniny. W przypadku materiałów elastycznych konieczne jest użycie igły dedykowanej do jerseyu czy strechu. W sytuacji, gdy igła jest niewłaściwie dobrana ścieg może być przepuszczany, a także mogą powstawać dziurki w materiale. Istnieje też zasada, że im grubsza jest tkanina tym grubsza powinna być igła. Kolejną przyczyną tego, że maszyna do szycia nie wiąże ściegu może być tępa i zużyta igła. Dlatego jej regularna wymiana jest bardzo ważna. Zaleca się wymianę igły co 8-14 godzin szycia lub po wykorzystaniu około czterech szpulek dolnej nici.

Jak sprawdzić zużycie igły? Wystarczy wyjąć ją z maszyny i położyć na płaskiej powierzchni. Odległość pomiędzy igłą a płaszczyzną płaską powinna być taka sama na całej długości – od kolby po czubek igły. Wspomniane ustawienia parametrów maszyny do szycia są także kluczowe. Należy odpowiednio dopasować naprężenie nici górnej. Przy szyciu materiałów elastycznych należy zmniejszyć natężenie – zazwyczaj wartości pomiędzy 2 a 3 są wystarczające. Często zależne jest to także od modelu maszyny do szycia. Nierzadko przyczyną tego, że maszyna nie wiąże ściegu jest szycie zbyt dużej ilości warstw materiału. To uniemożliwia chwytaczowi zawiązanie ściegu. By zaradzić temu możemy spróbować wysunąć odrobinę igłę z trzpienia mocującego ją do maszyny.

Czyszczenie maszyny ma duże znaczenie

Bardzo ważną kwestią jest także regularne czyszczenie maszyny do szycia. Resztki tkaniny i nici, kurz, pył pozostają w maszynie do szycia. Możemy je znaleźć w ząbkach transportu, pod płytką ściegową, wszędzie tam gdzie gromadzą się „kłaczki”. Ponadto za przepuszczanie ściegu może być odpowiedzialna niewłaściwie dobrana stopka. Odpowiednia stopka jest szczególnie ważna wtedy, gdy obrabiamy dzianiny, cienkie tkaniny i tkaniny bardzo elastyczne.