Porady

Maszyny do szycia koszulek – stwórz odpowiedni park maszyn dla koszulkowej działalności

Wykrój klasycznej koszulki, T-shirtu wydaje się nietrudny, relatywnie nieskomplikowany także na etapie rozpoczęcia przygody z poważnym szyciem na maszynie. Koncepcja szycia własnych koszulek staje się coraz bardziej popularna i modna. Maszyny do szycia koszulek zapewnią, że efekt będzie profesjonalny, estetyczny i precyzyjny. Maszyny do szycia koszulek do gwarant jakości i konkurencyjności na rynku wyprodukowanych koszulek.

Wraz z posiadaniem dobrej jakości maszyny do szycia koszulek ogranicza Cię już tylko własna wyobraźnia. Tradycyjny wykrój koszulki daje niesamowicie wiele możliwości designerskich i modowych. Maszyny do szycia koszulek muszą jednak nadawać się do pracy z dzianinami. Poniżej przedstawimy dwie bazowe maszyny do szycia koszulek, które z czasem można uzupełnić dodatkowym, wyspecjalizowanym parkiem maszyn, np.: do aplikacji czy haftu na koszulkach (tzw. maszyny hafciarki).

Jakie ściegi są kluczowe przy szyciu koszulek czy T-shirtów?

Jeśli przyjrzymy się konstrukcji i ściegom zastosowanym w klasycznym T-shircie zauważymy dominujące dwa podstawowe ściegi. Muszą być one wystarczająco elastyczne, aby współpracować z dzianinami, czyli odpowiednio rozciągać się wraz z tkaniną. Pierwszym zasadniczym ściegiem jest owerlok, drugim – który zaobserwować można na podwinięciu rękawków i dołu koszulki – jest ścieg drabinkowy. Zdarza się, że ściegi tego typu znajdują się w domowej maszynie wieloczynnościowej, jednak należy mieć świadomość, że ich jakość jest mniejsza w porównaniu z oferowanymi przez profesjonalne i funkcyjne maszyny przemysłowe. Jeśli więc planujemy szycie koszulek w większej skali to polecamy przemysłowe maszyny do szycia.

Dedykowana maszyna do szycia koszulek

Owerlok do maszyna do szycia koszulek, która służy do obrzucania krawędzi materiałów, ich zabezpieczenia przed ewentualnym strzępieniem się tkaniny. Ścieg owerlokowy do szycia koszulek może być np.: 4-nitkowy, 3-nitkowy, a w niektórych modelach owerloku także 2- i 5-nitkowy. Charakterystyczną pętlę po obu stronach materiału tworzy chwytacz górny i dolny owerloku. Stebnówkowe przeszycia to z kolei rola igły w owerloku. W owerlokach bardzo ważny jest również specjalny transport materiału. W odróżnieniu od wieloczynnościowych maszyn do szycia posiadają one tzw. transport dyferencyjny – różnicowy. Tego typu transport posiada dwa niezależne rzędy ząbków transportera, pracujące niezależnie od siebie. Regulacja ich pokrętłem jest jeszcze bardziej precyzyjna i pozwala uniknąć marszczenia czy rozciągania elastycznego materiału przy szyciu koszulek.

Cover, czyli inaczej renderka – niezbędna maszyna do szycia koszulek

Do przeszywania i podwijania brzegów koszulek – rękawów, dołu T-shirtu potrzeba z kolei ściegu drabinkowego. Maszyny do szycia koszulek to więc również tzw. covery czy renderki. Charakterystyczny ścieg drabinowy to z prawej strony stebnowe przeszycie (pojedyncze, podwójne lub potrójne), a z lewej strony wyjątkowo elastyczny ścieg drabinkowy. Można doda , że niektóre maszyny do szycia typu owerlok posiadają również opcję szycia ściegiem drabinkowym.