- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Regulacja transportera w maszynie do szycia
Regulacja transportera w maszynie do szycia
Regulacja transportera w maszynie do szycia do jeden z elementów jej regularnego serwisowania, konserwacji. Jeśli korzystamy z profesjonalnego serwisu maszyn do szycia to regulacja transportera będzie jednym z wyznaczników jej sprawnego działania. W serwisie zostanie sprawdzona wysokość transportera oraz to czy pracuje prawidłowo i czy nie nastąpiło jego rozregulowanie od ustawień optymalnych (ustawień bazowych) w trakcie eksploatacji.
Mechanizm transportu w maszynie do szycia to metalowa, zębata listewka poruszana za pomocą wałka napędu pionowego i poziomego poprzez układy dźwigni (poruszanie w górę – dół, w przód – w tył). Transporter znajduje się pod płytką ściegową, która musi do niego idealnie pasowa . Są to dwa elementy współdziałające ze sobą. Rolą transportera w maszynie do szycia jest tzw. „podawanie materiału”, które oznacza nic innego jak jego przesuwanie pod stopką dociskową na odległość równą skokowi ściegu.
Poza omawianym dolnym transportem w maszynie do szycia, niektóre z nich posiadają także precyzyjny, dodatkowy górny transport, który uzasadniony jest zwłaszcza przy pracy z trudniejszymi w obróbce materiałami np.: mocno elastycznymi, wyjątkowo delikatnymi czy grubymi. Dla przykładu są to: tiul, skóra, winyl, jedwab itp. Z uwagi na swoją rolę – regulacja transportera w maszynie do szycia – jest niezmiernie ważna. Wpływa bezpośrednio na jakość i precyzję szycia oraz komfort pracy.
Kiedy potrzebna jest regulacja transportera w maszynie do szycia?
Jeśli zauważymy, że w trakcie szycia ząbki transportera nie natrafiają na otwory w płytce ściegowej, czy też płytka podnosi się podczas pracy transportera to znak, że regulacja transportera jest wymagana. Może się także zdarzy , że maszyna nie jest w stanie rozpocząć transportu, a stopka dla przykładu ustawiona jest pod niewłaściwym skosem.
Pierwszym krokiem przed regulacją transportera w maszynie do szycia powinno być zweryfikowanie prawidłowości doboru stopki, płytki ściegowej i samego transportera do rodzaju tkaniny. Może okazać się, że jest to zbyt gruby materiał, albo jest zbyt wiele jego warstw itp.
Jak działa prawidłowo wyregulowany transporter w maszynie do szycia?
Działanie transportera powinno być następujące: gdy igła schodzi w dół, wówczas ząbki transportera powinny się chować całkowicie w otworach płytki ściegowej. Nie powinno być żadnych zgrzytów. Gdy igła jest na wysokości do 5 mm nad płytką ściegową to ząbki transportera powinny być z nią zrównane. Regulacji możemy dokonać poprzez poluzowanie wkrętów na większym kole walcowym, a ząbki – przy dowolnej długości ściegu – powinny docelowo znaleźć się z tyłu na równi z płytką.
Zatrzymanie transportera w maszynie do szycia to wykorzystanie odpowiedniej dźwigni, najczęściej ulokowanej na wolnym ramieniu maszyny. Warto zauważyć, że niektóre maszyny do szycia – komputerowe i bardziej zaawansowane – posiadają elektroniczną regulację transportera w maszynie.
Zobacz również: