Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Nić plącze się w bębenku – jedna z częstych przyczyn problemów w trakcie szycia na maszynie

Zdiagnozowano kilka najczęściej występujących usterek i problemów, które mogą wystąpić podczas szycia na maszynie. Jednym z nich, jest sytuacja gdy nić plącze się w bębenku. Taki stan prowadzi do nieestetycznego ściegu albo też do całkowitej blokady szycia. Rozpoczynając przygodę z szyciem na maszynie, warto zapoznać się z posiadaną maszyną, jej instrukcją, aby łatwo można było rozpoznawać jej ustawienia i dobrać parametry względem jakości szycia. Kolejną kwestią jest umiejętność rozpoznawania problemów podczas szycia i dobrania możliwych sposobów ich rozwiązania. Jeśli dobrze zdiagnozujemy, że np.: nić plącze się w bębenku to od razu powinny nasunąć nam się kolejne kroki do weryfikacji i ustalenia przyczyn.

- Maszyna do szycia nie wiąże ściegu

- Zablokowana igła w maszynie do szycia – najczęstsze przyczyny

Co należy sprawdzić na wstępie, gdy nić plącze się w bębenku?

Gdy nić plącze się w bębenku należy na początek sprawdzi , czy nie jest źle nawleczona. Pętelkowanie nici często jest efektem błędów w nawleczeniu i rzutuje na cały rozkład naprężeń nici w maszynie – zarówno górnej jak i dolnej nici. Nierzadko zdarza się, że pominiemy jakiś etap nawlekania, albo nitka niewłaściwie ułoży się w talerzykach naprężaczy czy zsunie się z szarpaka. Najlepszym sposobem jest ponowne nawleczenie nici.

Naprężenie nici, czyli jedna z częstych przyczyn, gdy nić plącze się w bębenku

Odpowiednie wyregulowanie naprężenia nici to bardzo ważna kwestia. Najczęstszym poziomem naprężenia nici jest poziom 4, jest on najbardziej uniwersalny w większości domowych prac. Zdarza się jednak, że należy inaczej wyregulować naprężenie nici, tak aby nić nie pętelkowała. Nić dolna i górna powinny wiązać się ze sobą w dokładnie określonym, właściwym miejscu. Najczęściej problem z naprężeniem nici dotyczy górnej nitki, ale może też pojawić się konieczność dokręcenia lub odkręcenia śrubki bębenka, tak aby ustawić naprężenie nici dolnej.

- Dlaczego maszyna rwie nici? Jakie są podstawowe tego przyczyny?

- Dlaczego maszyna do szycia marszczy materiał? Główne przyczyny?

Dbaj o czystość maszyny – to również może być przyczyną, że nić plącze się w bębenku

Przyczyną problemu z plątaniem nici może być czystość samego bębenek. Po pierwsze warto sprawdzi , czy nie ma kłaczków w okolicy chwytacza czy też naprężacza. Następnie warto odsunąć pokrywę bębenka, można go nawet wyjąć i sprawdzić wszystkie szczeliny. Dodatkowo warto przyjrzeć się nitce i szpulce – dobrze, gdy nić nie ma żadnych znamion kurzu i dodatkowo szpulka powinna być ściśle dostosowana do maszyny do szycia oraz w nienagannym stanie, bez uszkodzeń. Podobnie wygląda sprawa z igłą do maszyny do szycia, ona również powinna być dobrana do opracowywanej tkaniny – jej grubości, struktury itp.

Uszkodzenie bębenka – mogą być również przyczyną, gdy nić plącze się w bębenku

Stan bębenka również determinuje przebieg procesu szycia na maszynie. Pamiętajmy, że bębenek może ulec uszkodzeniu, w konsekwencji np.: niewłaściwego doboru igły. Igła może uderzać o bębenek powodując jego uszkodzenie i tym samym nierównomierne prowadzenie nici, czyli np.: pętelkowanie nici.

Zobacz również:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj