Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Jak zamontować naprężacz nici?

Jak zamontować naprężacz nici? Na początek: czym jest naprężacz nici i jaka jest jego rola?

Naprężacz nici to prosty w budowie element składowy maszyn do szycia, jednak niezmiernie waży. Właściwe naprężenie nici ma istotny wpływ na jakość, estetykę uzyskiwanego ściegu podczas szycia. Naprężacz nici ma za zadanie prawidłowe naciągnięcie nici, tak aby nić nie zrywała się, nie puszczała ściegu, nie marszczyła materiału, nie rozciągała go, nie pętelkowała się itp. Naprężenie nici górnej w maszynach do szycia regulowane jest pokrętłem z oznaczeniem numerycznym poziomów napięcia – im większa cyfra tym większe naprężenie. Standardowe naprężenie nici, najbardziej uniwersalne to zazwyczaj poziom 4 pokrętła.

Jak poznać, że mamy ustawione właściwe naprężenie nici?

Prawidłowe naprężenie nici można poznać weryfikując ścieg. Zbyt duże naprężenie nici górnej występuje, gdy na wierzchniej stronie materiału przy ściegu prostym (stebnowym) pokazuje się nić bębenkowa (od szpulki). Wówczas należy zmniejszyć naprężenie nici górnej przekręcając pokrętło regulacji na niższą wartość. Zbyt małe naprężenie nici to z kolei spodnia strata materiału i widoczna nić od igły podczas szycia ściegiem prostym. W tej sytuacji przekręcamy pokrętło naprężacza na wyższą wartość. Właściwie ustawiony naprężacz nici to wiązanie nici igły i szpulkowej dokładnie na środku zszywanych warstw materiału ściegiem prostym.

Jak zamontować naprężacz nici? Jak wymienić naprężacz nici na nowy?

Naprężacz nici raczej rzadko ulega awarii, ale zdarza się, ze jednak wymaga wymiany, np.: zerwała się sprężyna. Jak wówczas zabrać się do jego zamontowania? Otóż można poradzić sobie z tym samodzielnie. Należy zdjąć pokrywę boczną, które w różnych maszynach są odpowiednio zamykane. Jedne mogą być przykręcone na śrubkę z tyłu, na śrubkę z zaślepką z boku lub mają boczną pokrywę montowaną na zawiasach.

Naprężacz najczęściej montowany jest na wcisk i trzymany wkrętem z boku np.: od strony żarówki. Należy odpowiednio poluzować śrubę i wyciągnąć stary naprężacz, założyć nowy na wcisk i ponownie przykręcić śrubę.

Co jeszcze warto wiedzieć o naprężaczu nici w maszynie do szycia?

Naprężacz nici działa zawsze po opuszczeniu stopki. Przy podniesionej stopce talerzyki naprężacza otwierają się. Zawsze warto dbać o czystość naprężacza, przy rozsuniętych talerzykach usuwamy miękką szmatką ewentualne resztki nitek, kurz i inne zanieczyszczenia. Na prawidłowe działanie mechanizmu naprężania nici wpływ ma również prawidłowe założenie nici górnej, przeprowadzenie jej po kolei przez wszystkie prowadniki – zgodnie ze schematem producenta. Istotny jest również sam docisk stopki, rodzaj stopki i igły.

Sprawdź także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj