Co to jest chwytacz w maszynie? Jaka jest jego zasadnicza rola?
Chwytacz w maszynie to jej kluczowa część, czyli podzespół bez którego nie da rady szyć na maszynie. To pewnik. Chwytacz w maszynie zapewnia bowiem odpowiednie wiązanie nici, czyli tworzenie ściegu. Główną rolą chwytacza w maszynie jest „złapanie” pętelki nici górnej, która powstaje na skutek ruchu igły, z dolną nicią, tzw. bębenkową. Jest to prosta zasada powstawania ściegu.
Gdzie znajduje się chwytacz w maszynie do szycia
Zespół chwytacza to cały element mechaniczny, znajduje się pod płytką ściegową i który pilnuje, aby nić górna i nić ze szpulki bębenkowej spotkały się i związały odpowiednio, tworząc wspomniany ścieg.
Jakie są główne rodzaje chwytacza? Jak je dzielimy?
Sam chwytacz w maszynie może przybierać jeden z dwóch mechanizmów:
– chwytacz wahadłowy. W tym przypadku szpulka z ni mi wkładana jest pionowo. Chwytacz ten wykonany jest z metalowych podzespołów; coraz mniej maszyn do szycia z tego typu chwytaczem;
– chwytacz rotacyjny. Szpulka z nićmi odmiennie, niż w przypadku powyższego chwytacza, wkładana jest poziomo. Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj chwytacza. W odróżnieniu od tego pierwszego wykonany jest z tworzyw sztucznych, nie tylko z metalu.
Który chwytacz w maszynie jest lepszy? Atuty i wady każdego z nich
Jeśli chodzi o wytrzymałość to chwytacz wahadłowy ma delikatną przewagę, bowiem wykonany jest w całości z wytrzymałych metalowych podzespołów. Chwytacz rotacyjny to tworzywo sztuczne – więc słabsze, niż metal, acz współcześnie nierzadko również o wysokiej jakości i poziomie wytrzymałości.
W kryterium łatwości obsługi zdecydowanie wygrywa chwytacz rotacyjny. Aby założyć szpulkę z ni mi wystarczy zdjąć klapę ochraniającą chwytacz i umieścić szpulkę z nicią. Przy chwytaczu wahadłowym jest to bardziej skomplikowane, bowiem należy zdjąć stolik maszyny, otworzyć pokrywę i wyciągnąć bębenek. Następnie bębenek należy ponowne umieścić w maszynie. Zdecydowanie więcej kroków do wykonania. Z kolei jeśli chodzi o poziom hałasu, to zdecydowanym faworytem będzie chwytacz rotacyjny. Pracuje on zdecydowanie ciszej, niż chwytacz wahadłowy.
Jak ustawia się chwytacz w maszynie do szycia?
Kwestia prawidłowego ustawienia chwytacza w maszynie nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza dla początkującego. Należy to wykonać z dużą precyzją i wyczuciem. Pierwszym krokiem jest poluzowanie śrubki na wale napędzającym chwytacz, a kolejnym manualne jego ustawienie według igielnicy. Na koniec dokręcamy śrubkę.
Prawidłowe ustawienie chwytacza w maszynie do szycia
Chwytacz ma za zadanie przejść obok igły, gdy ta uniesie się ku górze około 1mm. W efekcie takiego ruchu zrobi się pętelka z nici i jest możliwość, że chwytacz ją złapie. Optymalna odległość chwytacza od igły to więc około 1 mm. Należy więc ustawić tak igłę, aby jej oczko było około 1 mm poniżej zęba chwytacza. Wówczas należy tak ruszyć chwytaczem, aby ząb wystawał za igłę na około 1mm.
Zobacz również: