Jak nawlec maszynę do szycia? Dlaczego jest to tak ważne?
Prawidłowe nawleczenie maszyny do szycia to pierwszy najważniejszy element w pracy z maszyną. Jeśli jesteśmy świeżo upieczonymi posiadaczami maszyny do szycia to pierwszym krokiem jest zapoznanie się z precyzyjną instrukcją producenta w kwestii nawleczenia maszyny. Często jest to bardzo dokładny schemat rysunkowy, który pokazuje kolejne kroki i punkty przewleczenia nici górnej w maszynie. Obecnie – w dobie powszechności Internetu – mogą nam przysłużyć się także filmiki instruktażowe dostępne na różnych kanałach internetowych. W nawleczeniu maszyny do szycia bardzo ważna jest kolejność, nie można też pominąć żadnego z punktów nawleczenia. Nieprawidłowo przewleczona nić górna skutkuje zrywaniem się nici, blokadą maszyny i innymi problemami.
Pierwsze kroki, które należy podjąć, gdy chcemy nawlec maszynę do szycia?
Przez rozpoczęciem nawlekania nici górnej w maszynie do szycia należy obowiązkowo podnieść igłę do jak najwyższej pozycji poprzez poruszanie kołem ręcznym. Koło to znajduje się zawsze po prawej stronie maszyny i przekręca się go zgodnie z ruchem wskazówek zegara – jeśli chcemy podnieść igłę do góry.
Kolejnym krokiem jest podniesienie stopki dociskowej z użyciem dźwigni, która znajduje się obok podstawy igły. Dźwignię należy przesunąć do góry i wówczas stopka uniesie się. Podniesiona stopka dociskowa to łatwość przejścia nitki przez poszczególne punkty nawlekania.
Koleje etapy nawlekania nici górnej w maszynie do szycia
Pamiętajmy, aby wykonywać kroki nawlekania nici zgodnie z instrukcją dedykowaną dla danego modelu maszyny. Ogólnie możemy jednak wyodrębnić następujące kroki:
1. Nawleczenie szpulki – najczęściej automatycznie poprzez umieszczenie szpulki nici na wirniku i nawijanej szpulki na trzpieniu nawijacza maszyny. Nić przewlekamy przez otwór w brzegu szpulki. Poprzez lekkie naciśnięcie pedału szpulka nawinie całkowicie.
2. Umieszczenie szpulki nici górnej na trzpieniu szpulki i zabezpieczenie dedykowaną zatyczką (zwłaszcza przy poziomym ułożeniu trzpienia).
3. Przeciągnięcie nitki przez wszystkie punkty górnej części obudowy (najczęściej dwie prowadnice) – wskazane w schemacie i instrukcji, aż do dołu do tzw. zespołu napinającego. Zespół napinający znajduje się po lewej stronie maszyny i to on reguluje przepływ nici. Musimy mieć pewność, że nić przeszła pomiędzy dwoma dyskami (talerzykami) naprężającymi, a także przez haczyk.
4. Przeciągnięcie nici w dół pod zespołem napinającym przez kolejny punkt nawlekania.
5. Nawleczenie igły – z przodu lub od tyłu igły – to zależne jest od typu maszyny. Nić przeciągamy na kilka centymetrów przez oczko igły i ciągniemy w lewym kierunku.
6. Włożenie szpulki dolnej do bębenka i pociągnięcie kilku centymetrów nici bębenkowej w prawo spod płytki ściegowej.
7. Obrót koła ręcznego tak, aby igła znikła w bębenku i ponowne uniesienie igły do najwyższej pozycji. Efektem jest pojawienie się pętli nici dolnej.
Po przeprowadzeniu wszystkich etapów nawleczenia nici możemy przystąpić do pracy na maszynie do szycia. Powodzenia!
Zobacz także: