Porady

Jak szyć welur?

Jak szyć welur? Czyli jedną z trudniejszych tkanin w obróbce krawieckiej?

Jak szyć welur, żeby uzyskać estetyczny efekt końcowy? Jeśli zdecydowałeś się na pracę z tą tkaniną to musisz zapoznać się z kilkoma wskazówkami w zakresie szycia weluru. Welur to bardzo interesująca tkanina z ciekawą okrywą włoskową. Pamiętajmy zawsze, aby podczas szycia nie był zaburzony naturalny kierunek układania się welurowych włosków. To pierwsza zasada. Welur to tkanina miękka i przyjemna w dotyku. Nadaje się do szycia konkretnych, ale nie wszystkich krojów.

Jak szyć welur? Na początek: w czym sprawdzi się najlepiej?

Welur jako tkanina, sprawdzi się w prostych konstrukcjach, bez nadmiernej ilości przeszyć oraz łączeń, zwłaszcza w tym samym miejscu. Doskonale wygląda w formie zasłony, poszewek na poduszkę, pokrowców na krzesło itp. W branży odzieżowej welur to z kolei często propozycje luźne, lejące, oversizowe. Decydując się na pracę z welurem odradzamy obcisłe, przylegające kroje, które zbyt uwydatnią szwy na welurze.

Z weluru możemy uszyć luźne sukienki, proste spódnice z koła czy nawet ciekawą torebkę. Czasem dzianina welurowa może rolować się na brzegu. Najlepszym sposobem na to jest spryskanie newralgicznych miejsc sprayem krochmalowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o szyciu weluru? Kilka zasadniczych porad

Szyjąc welur możemy nierzadko spotkać się z sytuacją, że przy końcu zszywania dwóch warstw weluru zobaczymy, ze jedna – dolna – jest dłuższa od drugiej – górnej. Jak to możliwe? Otóż welur to tkanina, która lubi się wyciągać i dlatego też, aby uniknąć tego efektu warto zmniejszyć docisk stopki w maszynie do szycia, albo jeszcze lepiej zamontować stopkę kroczącą. W tym przypadku stopka krocząca pozwoli na bardziej precyzyjne i równe transportowanie weluru podczas szycia.

Dodatkowo warto łączyć warstwy weluru szpilkami równolegle do brzegu, ale na zapasie materiału. Używanie szpilek na welurze może bowiem powodować dziurki w materiale, a także odkształcić jego włos. Dlatego należy z nimi uważa . Nie należy także pruć weluru, bowiem każda zrobiona dziurka pozostaje i może być widoczna. Do szycia weluru używamy najcieńszych igieł.

Dosyć pomocna w przypadku szycia weluru okazuje się być fastryga, ale najlepiej ta skośna, która jest bardziej elastyczna i sprężysta. Tego typu fastryga doskonale pracuje z welurem i jednocześnie trzyma go w ryzach.

Jakimi technikami szyje się welur?

W przypadku sztywniejszego weluru możemy zastosować zwykły ścieg prosty. Jeśli mamy welur, który jest bardziej rozciągliwy to wybierzmy ścieg zygzak o skoku około 1 do 1,5 mm. W przypadku weluru sprawdzi się również ścieg overlockowy czteronitkowy.

Pamiętać należy, aby nie napinać weluru podczas jego szycia na maszynie. Do weluru pasują również doskonale nici elastyczne. To bardzo dobry wybór. Pamiętajmy także, aby naprężenie nie było zbyt mocne. Ścieg ustawiamy więc dość luźno. W przypadku weluru warto na początku sprawdzić prawidłowe ustawienia ściegu na kawałku materiału. Unikniemy wówczas niepotrzebnego prucia, co jest uciążliwe przy welurze.

Zobacz także: