Porady

Jak zrobić zakończenie na maszynie do szycia?

Jak zrobić zakończenie na maszynie do szycia? Dlaczego jest to tak ważne?

Zakończenie ściegu na maszynie jest ważną kwestią, która stanowi jeden z kluczowych punktów w nauce szycia. Nawet szyjąc ręcznie wiemy, że na zakończenie ściegu ręcznego należy zrobić duży supełek na końcu nitki, tak aby nie było możliwości jego przejścia przez obrabiany materiał. Supełek w tym wypadku ma za zadanie trzymanie ściegu we właściwym miejscu. Analogicznie jest w maszynie do szycia, tzn. wzmacniające zakończenie ściegu jest wymagane. W tym wypadku czynność manualną mamy bardziej zautomatyzowaną. Nie robimy supełka ręcznie, lecz wykonujemy to z użyciem funkcjonalności maszyny do szycia. Jest to tzw. mocowanie ściegu, którego zadaniem jest zapobiegnięcie spruciu ściegu.

Jakie są najczęstsze metody zakończenia ściegu na maszynie do szycia?

To jak zrobić zakończenie na maszynie do szycia zależy w głównej mierze od samych możliwości maszyny do szycia i posiadanych funkcjonalności. Zakończyć ścieg możemy poprzez:

– szycie wstecz – możliwe do wykonania na maszynie mechanicznej i komputerowej; jest to odpowiedni przycisk do szycia wstecz;

– rygiel – dotyczy wyłącznie maszyn komputerowych, posiadających przedmiotową funkcjonalność; również odpowiedni przycisk do ryglowania.

Jak zrobić zakończenie na maszynie do szycia, która nie posiada żadnych z powyższych możliwości?

Zakończenie ściegu na maszynie do szycia nie posiadającej funkcji szycia wstecz, wykonujemy poprzez obracanie materiału, jednocześnie szyjąc cały czas w przód. Warto jednak zauważy , że współczesne maszyny do szycia, w swej podstawowej wersji posiadają już, jako standard funkcję zmiany kierunku szycia.

Co warto wiedzieć o metodzie zakończenia ściegu poprzez szycie wstecz?

Metoda ta jest obecnie najpopularniejsza i idealna do większości tkanin. Zabezpieczenie w tym wypadku powstaje poprzez kilkukrotne przeszycie tkaniny w tym samym miejscu. Zakłada się, że trzy takie przeszycia są optymalne. Zadbajmy o to, aby wszystkie przeszycia znajdowały się możliwie w jednej linii oraz na długości około 5-7 mm. Zapewni to wysoką estetykę ściegu.

Jak wygląda proces zakończenia ściegu poprzez szycie wstecz

Możemy wyróżnić następujące kroki:

– zrobienie kilku ściegów do przodu, na wspomnianym odcinku 5-7 mm;

– wciśnięcie przycisku szycia wstecz i szycie do momentu, w którym rozpoczęliśmy pierwotnie szycie;

– zwolnienie przycisku szycia wstecz i ponowne szycie do przodu;

– powtórzenie czynności, tak aby wzmocnić zakończenie ściegu czy szwu.

Sprawdź także: