Ściegi w maszynie do szycia to efekt na który czekamy. Wszystkie kroki związane z przygotowaniem maszyny do szycia do działania podejmowane są po to, aby otrzymać satysfakcjonujący nas, mocny, wytrzymały oraz estetyczny ścieg na maszynie. Wybór ściegu na maszynie uzależniony jest m.in. od rodzaju obrabianej tkaniny oraz wykonywanej pracy. Poniżej pokrótce przedstawimy najważniejszą wiedzę na temat ściegów, powstałą w odpowiedzi na pytanie: jaki ścieg do czego?
Ścieg prosty, jako podstawa każdej pracy z maszyną do szycia
Jak sama nazwa wskazuje jest to bazowy, podstawowy ścieg. Ten ścieg możemy wykorzystać praktycznie do wszystkiego, ale głównie dotyczy on obszywania i łączenia tkanin. Ze ściegiem prostym możemy m.in. podwijać, wszywać, zszywać warstwy materiałów. Jest to ścieg stębnowy. Wersją bardziej usztywnioną ściegu prostego jest ścieg potrójny prosty, bardzo wytrzymały.
Ścieg zygzakowaty – często stosowany, nierzadko w zastępstwie overlocka
Ten ścieg wykorzystujemy do obszywania tkanin (obrzucania strzępiących się brzegów, ich estetycznego wykończenia), do obszywania dziurek oraz często do wszywania gumek. Jeśli mamy wyobraźnię to z pewnością nie raz wykorzystamy go także jako ścieg ozdobny. Ciekawostką jest, że potrójny ścieg zygzakowaty możemy z powodzeniem wykorzystać przy fałdującej się tkaninie. Ściegiem typu zygzak z powodzeniem przeszyjemy też koronki i naszyjemy aplikacje.
- Ścieg elastyczny – sposób na estetyczne i perfekcyjne szycie dzianin
- Haft łańcuszkowy – jak wygląda?
Ścieg kryty – niewidoczność na miejscu pierwszym
Ścieg kryty stosujemy wszędzie tam, gdzie co do zasady ma być on jak najmniej widoczny. Nie może być on widoczny zarówno po prawej jak i lewej stronie materiału. Często wykorzystywany do: podszywania tasiemek, lamówek, plisków, do szycia dołów spódnic, spodni i sukienek.
Ściegi dekoracyjne i elastyczne – wyższy poziom szycia i duże efekty estetyczne
Dla rozciągliwych tkanin istnieje odrębna grupa ściegów tzw. ściegi elastyczne, tak aby materiał podczas szycia nie rozciągał się i nie marszczył. Przykładem ściegu elastycznego jest np.: ścieg siatkowy, który często wykorzystywany jest przy wszywaniu gumki. Ściegi dekoracyjne to z kolei wszystkie ściegi prezentujące wzory (np.: kwiatki) i ciekawe szlaczki. To grupa ściegów służąca ozdabianiu tkanin.
Ścieg owerlokowy – bardzo pożądany w każdej domowej maszynie wieloczynnościowej
Decydując się na zakup maszyny do szycia dla potrzeb domowych warto zadbać o to, aby miała ona program owerlokowy, który służy do obrębiania brzegów różnych materiałów. Jest to domowa wersja profesjonalnych maszyn typu overlock. Tego typu ścieg będzie dla nas niezmiernie pomocny, jeśli chcemy specjalizować się w szyciu różnorodnych ubrań.
Zobacz również: