- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Typowe usterki maszyny do szycia
Usterki maszyny do szycia się zdarzają i są naturalnym elementem zwłaszcza intensywnych prac krawieckich. Musimy być na to przygotowani, a także świadomi faktu, że dbanie o maszynę, jej czyszczenie oraz okresowe przeglądy i konserwacja są wyjątkowo istotne. Pozwala to na skuteczną i efektywną pracę maszyny, a także przedłuża jej żywotność.
- Zablokowana igła w maszynie do szycia – najczęstsze przyczyny
- Dlaczego maszyna rwie nici? Jakie są podstawowe tego przyczyny?
Na bazie empirycznych doświadczeń i wiedzy osób szyjących oraz profesjonalistów stworzono listę typowych i najczęściej występujących oraz powtarzających się usterek maszyn do szycia. Najczęściej występujące usterki maszyny do szycia to również sprawdzona i przyporządkowana im lista rozwiązań. Zapoznanie się z nią pozwoli na szybszą diagnozę usterki, podjęcie stosownych kroków i niejednokrotnie naprawę maszyny we własnym zakresie. Wiele bowiem usterek maszyny do szycia można rozwiązać samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług serwisu.
Najczęściej występujące usterki maszyn do szycia wraz z dedykowanymi rozwiązaniami
Stosunkowo często występującym zjawiskiem jest przepuszczanie ściegu przez maszynę do szycia. Najczęściej przyczyna tej usterki tkwi w nieprawidłowo zamocowanej igle (często za wysoko), a także w błędnym dobraniu igły względem obrabianej tkaniny. Wybierając igłę należy odpowiednio dopasować jej rozmiar oraz typ igły. Przepuszczanie ściegu może być także konsekwencją uszkodzenia samej igły, np.: jej przekrzywienia. Należy ją wówczas bezwzględnie wymieni
. Warto również zweryfikować czy chwytacz jest prawidłowo ustawiony.
Kolejna usterka maszyny do szycia, która przydarza się relatywnie często to zrywanie nitki górnej lub dolnej. W przypadku nici górnej jest to najczęściej związane z nieprawidłowym nawleczeniem nici, np.: pominięciem jakiegoś etapu, z niewłaściwie zamocowaną igłą w igielnicy lub z jej uszkodzeniem. Często zrywanie nici górnej spowodowane jest także zbyt dużym naprężeniem nici, albo słabą jakością samej nici. Sprawdźmy też czy nitka nie zawinęła się na trzpieniu szpulki. Ostatecznie winny może okazać się bębenek czy chwytacz, na skutek ich uszkodzenia. W takim przypadku potrzebna będzie pomoc serwisu.
Zrywanie nici dolnej w maszynie do szycia to z kolei zazwyczaj efekt nieprawidłowego przeprowadzenia nici dolnej lub nieprawidłowego założenia bębenka.
- Dlaczego maszyna do szycia marszczy materiał? Główne przyczyny?
- Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu?
Pozostałe często spotykane usterki w maszynie do szycia. Na co powinniśmy być przygotowani?
Podczas pracy z maszyną do szycia możemy spotkać się z usterką związaną z łamaniem się igły. Jakie są tego przyczyny? Łamanie się igły to najczęściej efekt niewłaściwego umocowania igły – za nisko, albo też jej błędnego doboru względem tkaniny. Przyczyną może okazać się także zły dobór samej stopki docisku czy też jej wadliwe umiejscowienie na drążku, co może prowadzić do uderzania igły. Nierzadko usterka maszyny do szycia, czyli omawiane łamanie igły to nieprawidłowe ustawienie względem siebie igielnicy i chwytacza czy błędne osadzenie bębenka w mechanizmie chwytacza.
Kolejna usterka maszyny do szycia, której warto przyjrzeć się bliżej to pętelkowanie nici od spodu. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstsze przyczyny to: błąd w nawleczeniu nici, źle ustawione naprężenie nici, słabej jakości igła lub błędnie wybrany jej typ i rozmiar, a także niewyczyszczony bębenek. Należy każdorazowo zwrócić uwagę, czy w szczelinach bębenka nie pozostały jakiekolwiek resztki zerwanych nici czy resztki tkaniny. Jakość samej nici też nie pozostaje bez znaczenia. Wystarczy bowiem, że nitka będzie posiadała jakieś wybrzuszenia, zgrubienia lub nierówną strukturę, aby stało się to przyczyną pętelkowania od spodu.
Zobacz Także: