Porady

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze maszyny do szycia?

Wybór maszyny do szycia

W życiu każdego amatora szycia w końcu przychodzi moment, w którym rozmiar planowanych prac znacznie przekracza czas, który można poświęcić zmaganiu się z igłą i nitką. To ta chwila, w której już nie chodzi o to, czy, ale jaką maszynę do szycia wybrać. Warto tutaj zwrócić uwagę na najczęściej wybierane maszyny szwalnicze, czyli, m.in. Owerlokimaszyny zygzakstebnówkirenderki. Jednak zanim zagłębisz się w wybór pomiędzy elektronicznymi, mechanicznymi i komputerowymi maszynami do szycia, zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej maszyny. Wybór będzie znacznie prostszy, kiedy już na początku określisz zakres prac, z którymi w przyszłości ma się mierzyć twoje urządzenie. Szyjesz zabawki? Dokonujesz tylko drobnych poprawek krawieckich? A może bierzesz na warsztat ciężkie materiały i w planach masz otwarcie własnego zakładu krawieckiego? Zależnie od tego, jaki masz pomysł na dalsze szycie, elementy maszyny, na które trzeba zwrócić uwagę, mogą okazać się inne. Pamiętaj także, by zaopatrzyć się w odpowiednie igły do maszyn, które mogą znacznie podnieść komfort i jakość Twojej pracy. Zdecydowanie warto w tym miejscu wspomnieć Groz Beckert igły, które cechuje niemiecka solidność.

Chwytacz

maszynach do szycia wciąż możemy spotkać się z chwytaczem wahadłowym, a także rotacyjnym. Choć tego pierwszego raczej nie uświadczymy w maszynach komputerowych, to nawet nowsze modele mechaniczne mogą być w niego wyposażone. Jeśli szyjesz dużo, lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z maszynami do szycia, uwzględnij przy wyborze to, że chwytacz rotacyjny jest prostszy w obsłudze. Poza tym, zwykle pracuje on ciszej, co przy wielu godzinach spędzonych przy maszynie może mieć znaczenie niebagatelne.

Ściegi

Najzwyklejsze maszyny do szycia pozwalają na wykonywanie ściegów klasycznych. W żadnym wypadku nie jest to ich wadą. Wręcz przeciwnie – często są to ściegi w zupełności wystarczające osobom, które szyją doraźnie. Niekiedy jednak trzeba większej liczby opcji. Wtedy w grę wchodzi możliwość wykorzystania ściegów overlockowych, czy też tych, które poradzą sobie z cienkimi i elastycznymi tkaninami. W maszynach komputerowych możliwe jest także wyszywanie liter. Jeśli więc jest ono twoim priorytetem, to wybór będzie zawężony do tego rodzaju maszyn. Niektóre maszyny pozwalają również na przygotowanie ściegów ozdobnych, co może być niemałą gratką dla każdego, kto chce przygotowywać tekstylne dzieła. Niemniej, jeśli chcesz szyć profesjonalnie, to weź pod uwagę, że jedna maszyna może nie wystarczyć. Ścieg overlockowy w domowej maszynie nie zastąpi overlocka. Tak samo konieczne może się okazać sięgnięcie po inne maszyny specjalistyczne, jak na przykład paskarki. Dlatego też, o ile maszyna “do wszystkiego” sprawdzi się w domu, o tyle w warunkach wymagających zawodowego podejścia do każdego rodzaju materiału i – przy okazji – ściegu, okaże się nie dość dobrym wyborem.

Regulacja ściegu

Niektóre projekty wymagają możliwości wykorzystania ściegu szerszego, niż zwykle. Toteż dobrze jest przyjrzeć się maszynie do szycia właśnie pod tym kątem. Niewielkie różnice w szerokości ściegów oferowanych przez maszynę, nie będą problemem w codziennym użytkowaniu. Jeżeli jednak twoje plany związane z szyciem są duże i zakładają różnorodność wykonywanych projektów, już na samym początku wybierz taką maszynę, która umożliwi szerokie regulowanie ściegu. To te istotne przy założeniu, że wybierasz maszynę ze ściegami dekoracyjnymi – szersze będą lepiej widoczne. Jeśli chodzi o ścieg, to nie tylko szerokość, ale również jego długość ma znaczenie. Zwykle jej parametry, przy domowych maszynach, wahają się pomiędzy 4 mm a 5 mm. Jest to mało odczuwalna różnica, ale mimo wszystko warto ją mieć na względzie.

Wolne ramię w maszynie do szycia

Szycie po niewielkim obwodzie jest niezwykle trudnym zajęciem. Szczególnie wtedy, kiedy budowa maszyny nie pozwala na odłączenie jej części. Jeżeli skracasz nogawki i rękawy, to wolne ramię będzie dla ciebie kwestią priorytetową, w przeciwnym razie ścieg może okazać się dalekim od ideału.

Stopka w maszynie do szycia

Jest tyle rodzajów stopek do maszyn do szycia, że pozostaje o nich napisać osobny artykuł. Niemniej, w przypadku wyboru maszyny, dobrze jest przyjrzeć się temu, czy stopkę można swobodnie wymieniać, jeśli ma być to urządzenie wielofunkcyjne. Wtedy, w razie konieczności możliwe będzie dokupienie stopki do podwijania, stopki z rolkami, stopki transparentnej do ściegów dekoracyjnych, a także wielu innych. Poza możliwością łatwej wymiany stopki, zwróć uwagę również na jej docisk. Regulowany pozwoli ci pracować na materiałach różnej grubości. Maszyny komputerowe zwykle automatycznie dopasują docisk do materiału. Te mechaniczne będą wymagały twojej ingerencji. Tak, czy inaczej, jest to parametr, który przyda się każdemu. Bez niej, maszyna może mieć trudności z odpowiednim transportowaniem materiału.

Silnik

Warto wspomnieć, że jest to ten element, na który rzadko zwraca się uwagę przy wyborze maszyny domowej. Jednak w przypadku maszyn przemysłowych, czy też szerzej – profesjonalnych – powinien być on jednym z podstawowych parametrów. Odpowiednio dobrany do maszyny do szycia zapewni jej długą pracę z pełną mocą. Przy tym dobrze jest zwrócić uwagę na to, ile energii potrzebuje do działania. Teraz bez większych trudności znajdziemy energooszczędne silniki do maszyny do szycia, a przy okazji gwarantujące cichą pracę urządzenia.

To oczywiście podstawowe parametry. Gdyby jednak wziąć pod uwagę wszystkie, to wynikające z ich niemałej ilości możliwości kombinacji, mogłyby skutkować jeszcze większymi trudnościami przy wyborze maszyny idealnej do naszych potrzeb.