Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Rodzaje ściegów maszynowych

Ściegi maszynowe to jeden z wyznaczników możliwości i atrakcyjności konkretnej maszyny do szycia. Maszyny wielozadaniowe, domowe mogą posiadać od kilku podstawowych ściegów po kilkadziesiąt ściegów, które dają naprawdę olbrzymie możliwości krawieckie. Dla początkujących, na starcie przygody krawieckiej rekomendujemy zakup maszyny ze ściegami, które zaliczane są do podstawowego ich katalogu. Ich głównym zadaniem jest obszywanie, wszywanie, łączenie, obrzucanie tkaniny itp. W miarę rozwoju umiejętności krawieckich wzrasta oczywiście apetyt na ściegi bardziej wykwintne i dekoracyjne.

- Ścieg prosty w maszynach do szycia

- Ścieg siatkowy – czym jest ta coraz popularniejsza technika?

Poza maszynami domowymi, na rynku dostępne są maszyny do szycia przemysłowe i wyspecjalizowane. Tego typu maszyny do szycia zazwyczaj odnoszą się do jednego, wybranego ściegu, który wykonywany jest profesjonalnie, np.: maszyna owerlok i jej dominujący ścieg obrzucający; stebnówka i oferowany ścieg łączący - stebnówkowy.

Podstawowy podział rodzajów ściegów maszynowych

Jeśli chodzi o główny podział rodzajów ściegów w maszynie do szycia to możemy wyodrębnić następujące grupy:

1. Pierwsza grupa to ściegi łączące, których celem jest przeszycie dwu lub kilku warstw tkaniny, połączenie materiałów w sposób trwały i mocny. Do tej grupy zalicza się fastryga, ścieg stebnówkowy, ścieg prosty i ścieg łańcuszkowy.

Fastryga jest niejako roboczym ściegiem, którego celem jest zapewnienie komfortu i estetyki szycia już w jego rzeczywistym przebiegu. Pozwala on na stabilizację materiału, pomocny jest przy wykonywaniu marszczeń tkaniny. Fastryga ułatwia więc poprowadzenie ściegu faktycznego.

Ścieg stębnowy – to łączenie tkanin, a także często wzmacnianie szwu.

Ścieg łańcuszkowy to z kolei łączenie dzianin, czyli materiałów wysoce elastycznych.

2. Drugą grupą rodzajów ściegów na maszynie są tzw. ściegi zabezpieczające brzegi tkaniny. W tej grupie znajduje się ścieg zygzak, ścieg owerlokowy, które pozwalają na estetyczne wykończenie tkaniny, tak aby jej brzeg nie ulegał strzępieniu.

3. Kolejna grupa do ściegi dekoracyjne, ozdobne, których zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje ściegów w maszynach do szycia

Najbardziej podstawowym ściegiem jest tzw. ścieg prosty. Jest to ścieg uniwersalny i wielozadaniowy. Można go wykorzystać praktycznie do wszystkiego. Dla przykładu ścieg prosty użyjemy do podwijania tkaniny, do wszywania zamków, czy do zszywania dwóch części tkaniny. Kolejnym ściegiem, który jest niezastąpiony w krawieckich pracach jest ścieg zygzakowaty. Jest to ścieg, który pozwala na wykończenie surowych krawędzi, jest także wykorzystywany, jako technika wykończeniowa w połączeniu z inna linią ściegu. Dużym atutem jest możliwość dostosowania zarówno szerokości jak i długości takiego ściegu. Pamiętajmy także o ściegach elastycznych, które stosowane są do dzianin rozciągających się, elastycznych. Jest wiele rodzajów ściegów elastycznych i warto aby maszyna do szycia była wyposażona w kilka z nich. Pomocne są także przy np.: wszywaniu gumek elastycznych, szyciu ubrań.

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj