Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Jak ustawić bębenek w maszynie do szycia?

Jak ustawić bębenek w maszynie do szycia?

Bębenek i nić dolna to istotny mechanizm maszyny do szycia. Nitka dolna jest potrzebna do szycia, do tworzenia ściegu wraz z nitka górną. Prawidłowy ścieg to taki, gdy wiązanie się nitek następuje w optymalnym miejscu, pośrodku tkaniny. Nitka dolna - co do zasady - nie powinna być widoczna na górnej części tkaniny.

Jakie kroki należy powziąć, aby ustawić prawidłowo bębenek w maszynie do szycia?

Pierwszym krokiem jest nawinięcie nitki dolnej na pustą szpulkę. Wybierzmy szpulkę, która jest rekomendowana przez producenta maszyny dla danego bębenka. Nawijamy na szpulkę bębenka nić na około 2/3 jego objętości. To optymalna wielkość. Pamiętajmy również o jakości nici, ona również wpływa na regularność i płynność pracy maszyny do szycia. Nić gorszej jakości, nieprawidłowo rozwija się, ma mikro uszkodzenia w strukturze, zrywa się, ma słabą elastyczność itp. Kolejnym krokiem jest umieszczenie szpulki z nawiniętą nitką w bębenku, który wyjmuje się z dolnej części maszyny do szycia.

Ważną uwagą jest fakt, iż również bębenek w toku pracy na maszynie do szycia ulega zużywaniu się lub może zostać uszkodzony, np.: wskutek wykrzywionej i tępej igły. Należy sprawdzać regularnie czy nie ma on mikro rysek i uszkodzeń. Jeśli tak, to bezwzględnie podlega wymianie na nowy.

Jak ustawić bębenek w maszynie do szycia? Czyli waga naprężenia nici dolnej i jak ją prawidłowo ustawi ?

Naprężenie nitki dolnej warto wpierw zweryfikować prostą metodą. Wyjmujemy cały bębenek z nitką z maszyny do szycia. Następnie wyjmujemy nitkę między blaszką sprężynującą przez dziurkę w bębenku i chwytamy palcami za ów nitkę, tak aby cały bębenek zwisał na niej. Trochę na zasadzie zabawki jo-jo. Kolejno delikatnie szarpiemy, potrząsamy nitką, tak aby poderwać ją do góry (uwaga!, robimy to bardzo delikatnie). Jeśli bębenek wraz z nitką opadnie swobodnie na kilka centymetrów w dół - około 5-10 centymetrów - to znak, że naprężenie nici dolnej jest odpowiednio ustawione względem rodzaju nici. Jeśli pomimo szarpnięcia nić nie rozwija się to jest ona zbyt mocno naprężona, jeśli zbyt swobodnie rozwija się, opada to znak, że nić dolna jest za luźna.

Gdzie na bębenku reguluje się naprężenie nici dolnej?

Każdy bębenek ma z boku specjalną śrubę, która służy temu celowi. Dokręcamy ją lub luzujemy z użyciem dedykowanego śrubokrętu - najczęściej dołączony do maszyny w zestawie przez jej producenta.

Kolejny krok w regulacji bębenka w maszynie do szycia

Po wykonaniu powyższego testu należy już tylko włożyć bębenek na miejsce i wyregulować docisk śruby na bębenku z użyciem śrubokrętu. Kolejny test jest następujący: jeśli podczas szycia pojawią się pętelki od spodu materiału to musimy dokręcić naprężacz mocniej, jeśli zaś pętelki są widoczne od góry - to luzujemy naprężacz. Po każdej zmianie grubości nici, rodzaju nici trzeba bębenek i naprężacz ponownie prawidłowo ustawi . Jeśli zmieniamy rodzaj materiału, bez zmiany nici to korygujemy ustawienia tylko naprężacza - jest to wystarczające.

Zobacz także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj