- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Dlaczego maszyna do szycia nie wiąże nici?
Dlaczego maszyna do szycia nie wiąże nici? Czyli jak poradzić sobie z tym problemem?
Obsługując maszynę do szycia zazwyczaj wiemy, że podczas prac możemy natrafić na kilka najczęstszych, typowych awarii, usterek oraz błędów. Wraz z doświadczeniem szycia na maszynie wzrasta nasza świadomość, jakie to mogą być awarie, jak je diagnozować i radzić sobie z nimi samodzielnie. Jednym z takich problemów jest próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego maszyna do szycia nie wiąże nici? Dlaczego przepuszcza ścieg? Przyczyna tej usterki jest prosta do zdiagnozowania przez samego użytkownika i zazwyczaj nie wymaga interwencji serwisu. Poniżej przedstawimy najczęstsze powody, dlaczego maszyna do szycia nie wiąże nici?
Stan igły, bębenka i chwytacza – ważne elementy maszyny, których stan rzutuje na jakość szycia
Pamiętajmy o znaczeniu igły. Jest ona niejako sercem maszyny do szycia i nie może mieć żadnych, nawet mikro uszkodzeń powierzchni. Nierzadko przyczyną, dlaczego maszyna nie wiąże nici, jest zły stan samej igły. Wystarczy, że jest delikatnie złamana, np.: przy samym czubku, czy wygięta. Igła położona na płaskim podłożu powinna na całej swojej powierzchni mieć dokładnie taką samą odległość od podłoża – od kolby po czubek. Uszkodzenia igły nierzadko przekładają się na dalsze uszkodzenia innych elementów, jak bębenek, czy chwytacz – np.: zadziory na bębenku, czy przestawienie się chwytacza. Wówczas z pewnością maszyna nie będzie wiązać prawidłowo nici. Igła naturalnie zużywa się, więc po jakimś czasie staje się tępa i nie nadaje się do dalszych prac. Pamiętajmy o tym i o jej regularnej wymianie – mniej więcej co 8-14 godzin nieprzerwanego szycia, czy po zużyciu około 4 szpulek nici.
Dopasuj igłę do rodzaju tkaniny, z którą pracujesz
Każdorazowo należy pamięta , że igła uniwersalna nie zawsze jest dobrym wyborem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli igieł do maszyny, które dedykowane są konkretnym rodzajom tkanin. Należy zadbać o to, aby igła była spójna z tkaniną, co oznacza, że przeznaczona jest do jej szycia, np.: igła do dzianin, igła do jeansu itp. Jeśli dobierzemy prawidłowo igłę do materiału to zminimalizujemy ryzyko nie wiązania nici, przepuszczania ściegu. Zasadą jest, że im grubszy materiał tym igła powinna być grubsza i odwrotnie.
Czy igła jest prawidłowo założona? Zweryfikuj, jeśli maszyna do szycia nie wiąże nici
Czasem przyczyna problemu może być naprawdę banalna. Wystarczy, że igła jest niewłaściwie zamocowana w igielnicy, aby doszło do sytuacji, gdzie maszyna nie wiąże nici. Igła powinna być włożona do końca uchwytu w igielnicy i szczelnie zamocowana z użyciem śruby mocującej – mocno dokręcona.
Zabrudzenie maszyny do szycia jako przyczyna, dlaczego maszyna nie wiąże nici
Dbajmy również o stan naszej maszyny i jej regularne czyszczenie. W mechanizmie maszyny mogą pozostać resztki nici czy tkaniny, a także naturalnie gromadzi się tam kurz i inne zanieczyszczenia. Ważna jest czystość mechanizmu chwytacza i bębenka. Do czyszczenia użyjmy np.: pędzelka. Dzięki temu również unikniemy problemu z przepuszczaniem ściegu.
Właściwe naprężenie nici – przesłanka równie ważna, aby maszyna dobrze wiązała nici
Pamiętajmy także, że same ustawienia maszyny mogą negatywnie wpływać na jakość szycia. Nawlekając nić czy mocując igłę kierujmy się instrukcją obsługi producenta. Ustawiając naprężenie nici górnej i dolnej bierzmy pod uwagę rodzaj obrabianej tkaniny. Zawsze testowo wykonaj ścieg, aby sprawdzi , czy przy danym naprężeniu zachowujemy estetykę ściegu, nie powstają dziurki, czy ścieg nie jest przepuszczony.
Zobacz także: