Jak szyć lycrę? Czym jest lycra?
Lycra to tkanina z grupy tekstyliów syntetycznych. Wytworzona jest z włókien poliuretanowych, powstających z kauczuku. Najczęściej lycrę kojarzymy z dodatkiem do składu gotowego produktu. Wszystko za sprawą jej właściwości, czyli wytrzymałości, zdolności do rozciągania się oraz braku powstawania zagnieceń. To rzeczywiście sprawia, że lycra jest często domieszką danej tkaniny finalnej. Walory lycry są jednak dalej idące. Jest to nowoczesna dzianina, która ma właściwości szybkoschnące oraz idealnie dopasowujące się do ciała. Coraz częściej lycra łączona z innymi materiałami bądź samodzielnie tworzy komfortowe stroje sportowe, gimnastyczne – tzw. odzież fitness.
Lycra i jej główne cechy – ważne z punktu widzenia szycia materiału typu lycra
Przed rozpoczęciem przygody z szyciem materiału lycra warto więc mieć świadomość, że jest ona:
– wysoce elastyczna i rozciągająca się wzdłużne i/lub poprzecznie;
– często gęsto tkana;
– stosunkowo delikatna, jeśli chodzi o uszkodzenie włókien.
Jak szyć lycrę na maszynie domowej, wieloczynnościowej? Czy jest to możliwe?
Jak najbardziej, tak. Należy jednak przygotować się do tego odpowiednio. Okazuje się, że lycrę możemy szyć na maszynie wieloczynnościowej, nie posiadając w tym przypadku bardzo pomocnego owerloka. Podpowiemy dalej jak to zrobi .
Jak zabrać się więc do szycia materiału lycra na maszynie?
Po pierwsze należy zaopatrzyć się w odpowiednią igłę. To właśnie wybór igły może przesądzić o tym, że nie będzie problemu z puszczaniem ściegu przy elastycznej lycry. Dodatkowo specjalna igła, dedykowana do takiej tkaniny zapobiega uszkodzeniu jej delikatnych włókien. Na rynku dostępne są igły do tkanin elastycznych, jak lycra. Mają one przede wszystkim zaokrąglony czubek, dzięki czemu łatwo przebijają się przez tkaninę i nie rozcinają jej, nie uszkadzają jej struktury.
- Haft łańcuszkowy – jak wygląda?
- Ścieg elastyczny – sposób na estetyczne i perfekcyjne szycie dzianin
Jakie jeszcze zalety ma igła dedykowana do tkaniny typu lycra?
Otóż taka igła tworzy większe oczko z nitki górnej, dzięki czemu chwytaczowi łatwiej jest ją złapać i powiązać z nicią dolną, bębenkową. Efektem jest nieprzepuszczanie ściegu przy obróbce niełatwej, elastycznej tkaniny lycra. Dla dzianin gęsto tkanych polecamy jeszcze smuklejsze igły z mikrofazy, a do etapu podwijania i wykańczania lycry rekomendujemy zastosowanie podwójnej igły do szycia materiałów elastycznych.
Jakie dobrać nici szyjąc lycrę?
Zawsze stawiajmy na nici o zdecydowanie lepszej jakości, przekłada się to wprost na komfort pracy. Lycrę możemy szyć zwykłymi ni mi poliestrowymi, ale możemy także pokusić się na nici elastyczne, które doskonale pracują wraz z elastycznym materiałem.
Jak szyć lycrę, czyli jaki dobrać ścieg?
Do tkaniny lycra należy dobrać ścieg dający odpowiednią elastyczność. Niech to będzie np.: ścieg prosty elastyczny, zygzak, potrójny zygzak, ścieg owerlokowy.
Wykańczanie materiału typu lycra bez owerloka – kilka porad
Brzegi elastycznego materiału można spryskać krochmalem w sprayu, dzięki czemu nie będą się one zwijać przy przeszywaniu. Warto również szpilkować dzianinę albo użyć fastrygi ręcznej czy maszynowej. Tego typu szew tymczasowy zapobiegnie przesuwaniu się materiału podczas zszywania. Warto również zastanowić się nad stopką kroczącą, idealną do bardzo rozciągliwych materiałów. Umożliwia ona płynne przesuwanie tkaniny podczas szycia, bez ich marszczenia się.
Sprawdź także: