- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jak szyć rozciągliwy materiał?
Jak szyć rozciągliwy materiał?
Rozciągliwe tkaniny spędzają sen z powiek niejednej krawcowej. Dzianiny to materiały z kategorii tych rozciągliwych i elastycznych, ale jednocześnie są bardzo pożądanym wyrobem włókienniczym. Wszystko za sprawą ich uniwersalności w wykorzystaniu. Materiały rozciągliwe mają specyficzny splot nitek i ich powiązania pomiędzy sobą, są to maleńkie oczka na wzór tych powstających przy robieniu na drutach. Ich cechą jest rozciągliwość wszerz i wzdłuż, nawet bez dodatku elastanu i innych elastycznych domieszek. Jak więc radzić sobie z rozciągliwym materiałem?
Rozpocznij od zakupu odpowiedniej igły – 1 krok w stronę komfortowego szycia rozciągliwych materiałów
Igła jest w tym przypadku bardzo ważna. Rekomendujemy zrezygnować z uniwersalnej igły na rzecz tej specjalnie dedykowanej do rozciągliwych materiałów. Igły te mają najczęściej oznaczenie: „jersey” lub „ball point”.
Jak wygląda igła do rozciągliwego materiału? Czym się charakteryzuje?
Taka igła ma specjalnie zaokrąglony czubek, okrągłą główkę, w przeciwieństwie do standardowej, ostrej igły. Dzięki temu igła nie uszkadza specyficznego splotu elastycznych tkanin. Włókna podczas szycia nie zostają poruszone. W przypadku zastosowania standardowej igły, z czasem mogą szwy „odchodzi ” od siebie i pojawiać się dziurki.
Jak szyć rozciągliwy materiał? Wybierz odpowiedni rodzaj ściegu
Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego ściegu. W tym wypadku ścieg prosty nie jest trafnym wyborem. Do rozciągliwych materiałów najlepszy jest oczywiście owerlok. Ale na uniwersalnej maszynie również możemy sobie z taką tkaniną poradzi . Każdorazowo należy wybrać ścieg elastyczny lub owerlokowy – jeśli maszyna do szycia taki posiada. Doskonale sprawdzi się także gęsty zygzak. Dobrym pomysłem jest użycie tzw. potrójnego zygzaka, który szyje 3 szwy. Elastyczne ściegi mają to do siebie, że pracują wraz z materiałem i dzięki czemu podczas używania odzieży z elastycznej dzianiny szew nie będzie się pruł i rozrywał.
Docisk stopki – bardzo ważny element przy szyciu rozciągliwych materiałów
Kolejną ważną sprawą jest tzw. docisk stopki. W niektórych modelach maszyn do szycia jest on regulowany. Stanowi to istotny atut maszyny do szycia. Maszyny uniwersalne posiadają zazwyczaj tylko transport dolny materiału i gdy stopka ma zbyt duży nacisk od góry to materiał może się marszczy , czy nawet garbi .
W przypadku rozciągliwego materiału nie możemy także złapać tkaniny przed i za stopką ręką, bo za mocno naciągniemy materiał. Zasadą jest, że przy szyciu rozciągliwych materiałów nie wolno naciągać tkaniny.
W takiej sytuacji warto zmniejszyć docisk stopki, przy elastycznych materiałach.
Innym pomysłem jest montaż tzw. stopki kroczącej, która sprawia, że górna warstwa materiału pod stopką równomiernie się posuwa, na dolną z kolei oddziałuje transport dolny. Efektem jest komfortowe szycie elastycznych tkanin, bez gniecenia, marszczenia, ale także bez ich nadmiernego rozciągania.
Jak szyć rozciągliwy materiał? Ostatni krok: odpowiednie naprężenie nici
Naprężenie nici w przypadku elastycznych tkanin jest ważnym parametrem. W większości przypadków wystarczy zmniejszyć napięcie dolnej nici, czasem jest wymagane także zmniejszenie napięcia nici górnej i od razu lepiej szyje się rozciągliwe tkaniny.
Sprawdź także: