Porady

Stebnówka przepuszcza ścieg

Każdy aktywny użytkownik maszyny do szycia wie, że są problemy, z którymi można poradzić sobie samodzielnie. Należy je właściwie zdiagnozować, ustalić przyczyny i je usunąć. Jedną z trudności w szyciu na maszynie może być sytuacja, gdy stebnówka przepuszcza ścieg. Warto poznać najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy i propozycje rozwiązań, jak im zaradzić.

Problematyka niewłaściwie dobranej igły, jako jedna z przyczyn, że stebnówka przepuszcza ścieg

Najczęstszą przyczyną tego, że stebnówka przepuszcza ścieg jest nieprawidłowo dobrana igła do obrabianej tkaniny. Zasadą jest, że im grubszy jest materiał tym grubsza powinna być igła i odwrotnie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów igieł w zależności od typu materiału. Są one odpowiednio oznakowane. Czasem wybór np.: igły do jerseyu, igły do jedwabiu, igły do cienkich poliestrów, igły do elastanu, igły do jeansu itp. może zaradzić problematyce przepuszczania ściegu przez stebnówkę.

Przyczyną przepuszczania ściegu przez stebnówkę może być również:

– zużycie igły i jej stępienie lub złamanie, uszczerbek. Wówczas nie przebija się ona prawidłowo przez materiał, często dodatkowo niszcząc jego strukturę;

– nieprawidłowo zamontowana igła;

– nieodpowiedni dobór igły i jej właściwości oraz struktury do tkaniny (np.: dla tkanin wysoce elastycznych czubek igły jest zazwyczaj bardziej zaokrąglony).

Stebnówka przepuszcza ścieg – sprawdź sposób nawleczenia nici

Kolejnym czynnikiem rzutującym na przepuszczanie ściegu jest nieprawidłowo nawleczona ni . Nić bębenkowa nie może być splątana czy zbyt luźno nawinięta. Z kolei w przypadku nici górnej musimy zadbać o kolejność nawlekania nici. Nie można pominąć żadnych prowadników, ani szarpaka. Na koniec przewlekamy nić przez igłę. Każdorazowo należy nawlec nić zgodnie z instrukcją producenta maszyny i rysunkowym schematem. Tylko takie nawleczenie jest gwarantem prawidłowego ściegu.

Złe naprężenie nici – kolejna przyczyna przepuszczania ściegu przez stebnówkę

Naprężenie nici wpływa na wiele aspektów szycia. Mowa tu zarówno o naprężeniu nici górnej – regulowane pokrętłem, jak i o naprężeniu nici bębenkowej. Standardowe naprężenie nici górnej to zazwyczaj poziom 4, czasem – zwłaszcza w przypadku tkanin elastycznych, cienkich, delikatnych i dzianin – wymaga ono odpowiednich zmian.

Dbaj o maszynę do szycia. Zanieczyszczenie maszyny może być przyczyną przepuszczania ściegu

Zanieczyszczona maszyna do szycia może by  powodem jej niewłaściwego działania. Należy regularnie oczyszczać maszynę z resztek tkanin, nici oraz z wszelkich pyłów, kurzu i zanieczyszczeń.

Za dużo warstw materiału do zszycia

Głównym zadaniem stębnówki jest łączenie, zszywanie materiałów. Często powodem przepuszczania jest, że pod stopkę podłożyliśmy zbyt dużo warstw tkaniny. To uniemożliwia chwytaczowi zawiązywanie ściegu. Aby temu zaradzić możesz spróbować nieco wysunąć igłę z trzpienia mocującego ją do maszyny.

Zobacz również:

– Maszyna do szycia ma zablokowane koło

– Dlaczego maszyna do szycia nie szyje?

– Dlaczego łamie mi się igła w maszynie?

– Jak nawlec maszynę do szycia?

– Dlaczego maszyna szyje do tyłu?

– Dlaczego maszyna do szycia wciąga materiał?