Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Maszyna nie szyje dzianiny

Maszyna nie szyje dzianiny – czyli jakie problemy możemy napotkać i jak im zapobiec?

Dzianina to bardzo popularna tkanina, zwłaszcza jeśli chodzi o szycie ubrań. Uwielbiamy z dzianiny tworzyć t-shirty, tuniki, dresy, sukienki, legginsy, bluzki itp. Często okazuje się jednak, że posiadana uniwersalna maszyna nie szyje dzianiny. Pojawia się pytanie: dlaczego? Otóż musimy być przygotowani na to, że szycie dzianiny bywa kłopotliwe, zwłaszcza, gdy nie posiadamy funkcyjnych maszyn do szycia jak owerlock czy coverlock.

Jakie problemy możemy napotkać w przypadku szycia dzianiny?

Szyjąc dzianinę możemy spotkać się z problemem przepuszczania ściegu przez maszynę, a także nadmiernego rozciągania się tkaniny. Jeszcze innym problemem może być niszczenie struktury tkaniny przez igłę, pozostawanie dziurek na materiale.

Dlaczego maszyna nie szyje dzianiny – co stoi u podstaw tego problemu?

Najważniejszą kwestią jest główna cecha charakteryzująca dzianiny, czyli wysoka elastyczność tkaniny. Dzianiny co do zasady to bardzo delikatna i cienka tkanina. Przykładem może być jedwab czy cienkie tkaniny poliestrowe. Wszystko to sprawia, że maszyna może mieć problem z szyciem dzianiny.

Maszyna nie szyje dzianiny – jak temu zaradzić? Po pierwsze – dobierz odpowiednią igłę

Bardzo duże znaczenie w szyciu dzianiny ma dobór odpowiedniej igły. Rodzajów igieł jest bardzo wiele, ale ogólnie rzecz ujmując igły do dzianin mają zazwyczaj bardziej zaokrąglony czubek, dzięki czemu łatwiej przechodzą przez materiał, nie uszkadzając włókien dzianin, nie rozcinając ich struktury. Również grubość igły jest ważna. Zasadą jest, że im grubsza jest tkanina, tym grubsza powinna być igła i odwrotnie, np.: popularna obecnie „dresówka” wymaga grubszej igły, a z kolei igła do jedwabiu czy wiskozy jest stosunkowo cienka. Dodatkowo podczas szycia z użyciem odpowiedniej igły rekomendowanej do dzianiny, przy igle tworzy się większe oczko z nitki, a więc chwytaczowi w maszynie łatwiej jest złapać nitkę i wiązać obie nici razem. To wprost przekłada się na nieprzepuszczanie ściegu przy szyciu trudnej w obróbce dzianiny.

Przykłady igieł do dzianin, tak aby zapobiec trudnością szycia tego typu tkaniny

Możemy wyróżnić m.in.:

- igłę do jerseyu;

- igłę do strechu;

- igłę do jedwabiu;

- igłę do wiskozy;

- igłę do tkanin bardzo cienkich i elastycznych jak np.: nylon, elan itp.

Maszyna nie szyje dzianiny – tym razem dobierz odpowiednią stopkę

Stopka w maszynie również może bezpośrednio rzutować na trudności w szyciu dzianiny. W tej sytuacji powinniśmy zdecydować się na specjalną stopkę do szycia dzianin, cienkich, delikatnych, tkanin, cienkich poliestrów itp. Stopka taka od uniwersalnej różni się konstrukcją. Przytrzymuje ona dzianinę tuż przy samej igle. W momencie wbijania się igły w dzianinę mały element stopki jest już opuszczony i odpowiednio przytrzymuje, czyli dociska tkaninę. Dzianina dzięki temu nie rozciąga się podczas przechodzenia przez igłę. Uzyskujemy ścieg bez przepuszczania.

Stopka maszyny i właściwy dobór jej docisku

Jeśli już mówimy o stopce w maszynie, warto również zwrócić uwagę na to czy maszyna ma pokrętło regulacji docisku materiału. W przypadku szycia dzianin jest to bardzo funkcjonalna i potrzebna opcja. Co może być jeszcze przyczyną tego, że maszyna nie szyje dzianiny? Odpowiedź to: wybór ściegu. Kolejnym ważnym elementem jest ścieg. W maszynach do szycia zazwyczaj mamy do wyboru specjalne ściegi elastyczne i tych w przypadku dzianin powinniśmy użyć. Najważniejsze, aby przed rozpoczęciem szycia dzianin wykonać test. Najlepiej sprawdzić na łatkach konkretnej dzianiny, czy igła, docisk stopki oraz wybrany ścieg nie niszczą konkretnej dzianiny i dobrze ją szyją.

Sprawdź także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj