Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Jak szyć rozciągliwy materiał?

Jak szyć rozciągliwy materiał?

Rozciągliwe tkaniny spędzają sen z powiek niejednej krawcowej. Dzianiny to materiały z kategorii tych rozciągliwych i elastycznych, ale jednocześnie są bardzo pożądanym wyrobem włókienniczym. Wszystko za sprawą ich uniwersalności w wykorzystaniu. Materiały rozciągliwe mają specyficzny splot nitek i ich powiązania pomiędzy sobą, są to maleńkie oczka na wzór tych powstających przy robieniu na drutach. Ich cechą jest rozciągliwość wszerz i wzdłuż, nawet bez dodatku elastanu i innych elastycznych domieszek. Jak więc radzić sobie z rozciągliwym materiałem?

Rozpocznij od zakupu odpowiedniej igły - 1 krok w stronę komfortowego szycia rozciągliwych materiałów

Igła jest w tym przypadku bardzo ważna. Rekomendujemy zrezygnować z uniwersalnej igły na rzecz tej specjalnie dedykowanej do rozciągliwych materiałów. Igły te mają najczęściej oznaczenie: „jersey” lub „ball point”.

Jak wygląda igła do rozciągliwego materiału? Czym się charakteryzuje?

Taka igła ma specjalnie zaokrąglony czubek, okrągłą główkę, w przeciwieństwie do standardowej, ostrej igły. Dzięki temu igła nie uszkadza specyficznego splotu elastycznych tkanin. Włókna podczas szycia nie zostają poruszone. W przypadku zastosowania standardowej igły, z czasem mogą szwy „odchodzi ” od siebie i pojawiać się dziurki.

Jak szyć rozciągliwy materiał? Wybierz odpowiedni rodzaj ściegu

Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego ściegu. W tym wypadku ścieg prosty nie jest trafnym wyborem. Do rozciągliwych materiałów najlepszy jest oczywiście owerlok. Ale na uniwersalnej maszynie również możemy sobie z taką tkaniną poradzi . Każdorazowo należy wybrać ścieg elastyczny lub owerlokowy – jeśli maszyna do szycia taki posiada. Doskonale sprawdzi się także gęsty zygzak. Dobrym pomysłem jest użycie tzw. potrójnego zygzaka, który szyje 3 szwy. Elastyczne ściegi mają to do siebie, że pracują wraz z materiałem i dzięki czemu podczas używania odzieży z elastycznej dzianiny szew nie będzie się pruł i rozrywał.

Docisk stopki – bardzo ważny element przy szyciu rozciągliwych materiałów

Kolejną ważną sprawą jest tzw. docisk stopki. W niektórych modelach maszyn do szycia jest on regulowany. Stanowi to istotny atut maszyny do szycia. Maszyny uniwersalne posiadają zazwyczaj tylko transport dolny materiału i gdy stopka ma zbyt duży nacisk od góry to materiał może się marszczy , czy nawet garbi .

W przypadku rozciągliwego materiału nie możemy także złapać tkaniny przed i za stopką ręką, bo za mocno naciągniemy materiał. Zasadą jest, że przy szyciu rozciągliwych materiałów nie wolno naciągać tkaniny.

W takiej sytuacji warto zmniejszyć docisk stopki, przy elastycznych materiałach.

Innym pomysłem jest montaż tzw. stopki kroczącej, która sprawia, że górna warstwa materiału pod stopką równomiernie się posuwa, na dolną z kolei oddziałuje transport dolny. Efektem jest komfortowe szycie elastycznych tkanin, bez gniecenia, marszczenia, ale także bez ich nadmiernego rozciągania.

Jak szyć rozciągliwy materiał? Ostatni krok: odpowiednie naprężenie nici

Naprężenie nici w przypadku elastycznych tkanin jest ważnym parametrem. W większości przypadków wystarczy zmniejszyć napięcie dolnej nici, czasem jest wymagane także zmniejszenie napięcia nici górnej i od razu lepiej szyje się rozciągliwe tkaniny.

Sprawdź także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj