Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Co zrobić gdy maszyna do szycia przepuszcza ścieg?

Co zrobić gdy maszyna do szycia przepuszcza ścieg? Jaka jest tego najczęstsza przyczyna?

Przyczyna sytuacji, że nasza maszyna przepuszcza ścieg podczas pracy z nią, najczęściej tkwi w samej igle. To ją należy wziąć „pod lupę” i sprawdzić jej stan faktyczny.

Zaczynamy od zweryfikowania, czy na pewno igła jest przystosowana do pracy z określonym modelem maszyny. Igły do maszyn mają różne systemy, co oznacza, że mają określoną budowę, długość, grubość i typ samego czubka. Dla przykładu igły powszechnie stosowane do maszyn uniwersalnych to oznaczenie 130/705H, a do owerloków jest to już oznaczenie HAx1SP. Igły mają również oznaczone przystosowanie do rodzajów materiału, np.: igły do jeansu, igły do dzianin, igły do cienkich tkanin itp. W tym wymiarze odsyłamy każdego użytkownika do instrukcji obsługi maszyny, dostarczonej przez producenta. Warto przestrzegać jego zasad i zakupić igły kompatybilne i rekomendowane przez producenta maszyny.

Zużycie igły, jako przyczyna przepuszczania ściegu podczas obrabiania tkaniny

Poziom zużycia igły to kolejny ważny czynnik. Regularnie weryfikuj, czy igła jest prosta i odpowiednio ostra, nie stępiona. Jakikolwiek uszczerbek, nawet mikro, może powodować problemy ze ściegiem, a także w późniejszym etapie igła może dodatkowo złamać się i zniszczyć materiał.

Zwróć uwagę na poprawność montażu igły w igielnicy

Montaż samej igły należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją. Jest to bardzo ważne, bowiem niweluje ryzyko uszczerbienia się igły i jej odpryśnięcia czy też jej całkowitego złamania. Zawsze igłę montujemy precyzyjnie pionowo.

W sytuacji, gdy jesteśmy przekonani o poprawności igielnicy i umieszczonej w niej igle, sięgnijmy dalej. Przepuszczanie ściegu może być również spowodowane nieprawidłowo dobraną stopką lub też błędnymi ustawieniami chwytacza.

- Igły do maszyn do szycia

Maszyna do szycia przepuszcza ścieg – sprawdź ustawienia naprężenia nici

W pierwszej kolejności warto zweryfikować także samo nawleczenie nici. Jeśli bowiem jakikolwiek prowadnik będzie pominięty to zaburzy to prawidłową pracę maszyny do szycia. Następnie przechodzimy do naprężenia. Nitka górna i dolna powinny swobodnie dać się pociąga , ale jednak z dozą oporu. Zbyt łatwe ich wyciągnięcie, może oznacza , że naprężenie ustawione jest na za niskie. W odwrotnej sytuacji, gdy nitki stawiają zbyt duży opór należy zmniejszyć poziom naprężenia.

Dbałość o czystość maszyny do szycia i jej stała konserwacja

Posiadanie maszyny do szycia wiąże się z obowiązkiem dbania o jej stan techniczny i wizualny. Maszyna do szycia, która jest mocno zanieczyszczona może jak najbardziej przepuszczać ścieg, a dalej prowadzić nawet do trwałych uszkodzeń jej podzespołów. Jakie miejsca są newralgiczne do regularnego mycia i konserwacji? Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza: boczna pokrywa maszyny i jej zawartość, talerzyki chwytacza, szarpak, cała reszta drogi przechodzenia nici w maszynie; ząbki transportu materiału, bębenek itp.

Sprawdź także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj