- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Dlaczego maszyna przerywa?
Dlaczego maszyna przerywa? Jakie mogą być tego najczęstsze przyczyny?
Podczas pracy z maszyną do szycia możemy natrafić na problemy, usterki, które można zdiagnozować samodzielnie i usunąć przyczynę awarii. Dzięki dobrej znajomości zależności przyczynowo – skutkowych w naszej maszynie możemy pominąć konieczność częstych konsultacji z serwisem i radzić sobie samodzielnie. Dlaczego maszyna przerywa nici? Odpowiedź na to pytanie warto poznać, bowiem może nam się to przytrafić nie raz.
Pierwszy krok, gdy maszyna przerywa nici. Jak sprawdzić dlaczego?
Jeśli maszyna przerywa nici podczas szycia należy w pierwszej kolejności sprawdzić prawidłowość procesu nawlekania nici górnej. Zazwyczaj bowiem przyczyną przerywania nici przez maszynę jest pominiecie jakiegoś etapu nawlekania. Wówczas nić może po prostu „wyskoczy ” z jakiegoś prowadnika maszyny i zerwać się, a tym samym przerwać pracę maszyny do szycia.
Główna zasada przy nawlekaniu nici, aby uniknąć sytuacji jej przerwania przez maszynę
Pamiętajmy, ze zawsze nawlekamy nić górną przy podniesionym docisku stopki. W takiej sytuacji talerzyki naprężacza są rozchylone, jest między nimi odpowiedni dystans i łatwiej poprowadzić pomiędzy nimi ni . Jeśli jesteśmy początkujący w zakresie szycia na maszynie, to zawsze korzystajmy z wskazań i schematu nawlekania nici zawartej w instrukcji obsługi producenta. Z czasem będziemy to wykonywać automatycznie, bez zawahania.
Maszyna przerywa nić – warto sprawdzić nić dolną, czyli bębenkową
Nić dolna również powinna być równomiernie nawinięta na szpulkę, tak aby nie ulegała przerwaniu. Nie nawlekajmy jej samodzielnie, tylko skorzystajmy z szpulownika i automatycznej metody nawinięcia.
Igła i nitka – możliwe przyczyny dlaczego maszyna przerywa nić
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest prawidłowo dobrana i założona igła oraz jakość nici. Grubość igły zawsze dobieramy do grubości nici oraz rodzaju obrabianej tkaniny. Na rynku dostępne są igły, które dedykowane są konkretnym rodzajom materiałów, co ułatwia sprawę np.: igła do dzianiny, igła do jeansu, igła do delikatnych tkanin itp. Jeśli nitka przechodzi swobodnie przez dziurkę w igle to nie ma żadnego tarcia, nić nie strzępi się, a w konsekwencji tego nie ulega zerwaniu przez maszynę do szycia.
Dlaczego maszyna przerywa nić? Sprawdź prawidłowość naprężenia nici
Zbyt duże albo też zbyt małe naprężenie nici również przekłada się na możliwość przerwania nici przez maszynę. Jak to rozpozna ? Zbyt duże naprężenie nici to sytuacja, gdy na wierzchniej stronie tkaniny pojawia się nić bębenkowa, z kolei zbyt małe to widoczna nić górna ze spodniej strony materiału. Naprężenie nici regulujemy odpowiednio pokrętłem. Standardowe naprężenie nici górnej to poziom 4 na pokrętle maszyny.
Dbaj o stan maszyny do szycia, dzięki temu unikniesz przerywania nici przez maszynę
Maszynę do szycia należy regularnie czyści . Usuwać należy resztki materiału, nitek, kurz czy inne zanieczyszczenia. Weryfikujmy również stan techniczny igły, bębenka, chwytacza, płytki ściegowej. Nawet ich mikro uszkodzenia mogą powodować przerywanie nici przez maszynę podczas cyklu szycia. Igła w maszynie nie może być wykrzywiona, tępa, zużyta czy też ułamana.
Zobacz także: