Podczas naszych prac krawieckich może przydarzyć się sytuacja ze zrywającą się nitką. Taki stan rzeczy uniemożliwia dalszą pracę, bowiem nie tylko jest to irytujące, ale przede wszystkim nie można dokończyć ściegu. Maszyna do szycia może zrywać zarówno nitkę górną jak i dolną, choć zrywanie pierwszej z nich jest częściej występującym problemem. Dlaczego maszyna zrywa górną nitkę? Przyczyn można upatrywać naprawdę wiele, choć większość z nich możliwa jest do zdiagnozowania i naprawienia przez nas samych, samodzielnie. To bardzo dobra wiadomość. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny dlaczego maszyna zrywa górną nitkę, aby uniknąć konieczności konsultacji z serwisem.
Maszyna zrywa górną nitkę – sprawdź sposób nawleczenia igły
Nawleczenie igły zgodnie z instrukcją producenta maszyny do szycia jest koniecznością. Nie wolno nam pominąć żadnego oczka, zakamarka, czyli żadnego prowadnika dla nici. Prawidłowe nawleczenie igły jest jednoznaczne z odpowiednim podtrzymywaniem nici podczas szycia w newralgicznych miejscach, równomierne rozłożenie naprężenia, tam gdzie występuje ono w największym stopniu. Zapobiega to zrywaniu nici górnej.
Niewłaściwie dobrana igła do grubości nici – jako częsta przesłanka zrywania nici górnej
Pamiętajmy również, że igła i nitka muszą być wzajemnie do siebie dobrane. Dla przykładu, gdy nić jest zbyt gruba to ociera się o oczko igły, występuje tarcie i nici strzępią się oraz pękają – zwłaszcza przy szybkiej prędkości szycia.
Zweryfikuj naprężenie nici górnej – być może ono jest przyczyną zrywania nici górnej
Zbyt duże naprężenie nici to częsta przyczyna jej pękania. Należy wówczas odpowiednio zmniejszyć poziom naprężenia na pokrętle. Naprężenie nici w dużej mierze zależne jest od rodzaju obrabianej tkaniny.
Uszkodzenia – czasem w skali mikro – igły, płytki, chwytacza czy bębenka przyczyną zrywania nici górnej
Przy zrywaniu nici przez maszynę warto sprawdzić stan igły i innych elementów maszyny. Skrzywienie igły, uszkodzony jej czubek, wszelkie zadrapania bębenka mogą powodować ocieranie się nici o części maszyny i tym samym jej zrywanie. Czasem wystarczy delikatne wypolerowanie elementów maszyny papierem ściernym, lub koniecznym jest wymiana elementów na nowe. Warto też dbać o prawidłowe wyregulowanie chwytacza – to podlega już profesjonalnej naprawie w serwisie.
Dbaj o jakość nici, bo to ma również przełożenie na płynność szycia i eliminuje ryzyko zrywania nici
Nie warto kupować najtańszych nici czy używać starych, przeleżałych nici. Naprawdę lepiej wydać troszkę więcej i kupić nici dobrej jakości. Wówczas ich szwalność jest na wysokim poziomie. Nici mają odpowiednią sprężystość, są gładkie, bez zgrubień, antystatyczne oraz zmniejszające tarcie.
Zobacz także: