Porady

Jakim ściegiem szyć dzianinę?

Jakim ściegiem szyć dzianinę? Na początek czym jest dzianina i jakie ma właściwości?

Dzianina to bardzo popularna tkanina wśród wyrobów włókienniczych. Powstaje ona z jednego układu nitek, które tworzą oczka. Są to oczka takie same, jak przy robieniu na drutach, tylko zdecydowanie w mniejszej skali. Oczka w dzianinie powodują, że jest ona sprężysta, elastyczna i rozciąga się wzdłuż rzędów oczek zarówno na szerokość materiału (rozumianej, jako szerokość belki materiału) jak i na długość.

Dzianina jest pożądanym do szycia materiałem, bowiem mogą z niej powstać różnorodne elementy garderoby: sukienki, spódnice, bluzki, tuniki, czapki itp. Jest bardzo miła w dotyku i przyjemna dla skóry.

Wyróżniamy kilka typów dzianiny, do najpopularniejszych należą:

– pojedynczy dżersej;

– dzianina drapana, dresówka;

– dzianina pętelkowa, dresówka;

– minky.

Idealną maszyną do szycia dzianiny jest owerlok. Jest to maszyna, która dzięki transportowi różnicowemu nie marszczy i nie rozciąga tkaniny dzianinowej. Na maszynie uniwersalnej również możemy poradzić sobie z dzianiną. Warto jednak przestrzegać kilku zasad i odpowiednio dobierać ściegi.

Jaki ścieg wybrać do dzianiny? Jakie ustawienia maszyny należy wprowadzić szyjąc dzianinę?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed rozpoczęciem pracy z dzianiną jest dobór odpowiedniej igły. Na ryku dostępne są igły dedykowane specjalnie do dzianin. Tego typu igły mają zaokrągloną końcówkę, co powoduje, że nie uszkadzają tkaniny i nie robią w niej nieestetycznych dziur. Igła dedykowana do dzianin zapobiega również przepuszczaniu ściegu przez maszynę.

Igła podwójna do szycia dzianin – dlaczego warto taką wybrać?

Możemy również zainwestować w zakup igły podwójnej. Sprawdza się ona zwłaszcza w wykończeniach ubrań, np.: w podwijaniu rękawów czy nogawek. Efektem użycia takiej igły przy szyciu dzianiny jest bardzo profesjonalnie wyglądający ścieg: podwójny ścieg na prawej stronie i zygzak od spodniej części tkaniny.

Jaki ścieg wybrać do szycia dzianiny?

Najlepiej sprawdzi się ścieg owerlokowy – jeśli taki posiada nasza maszyna. Wybierajmy zawsze ściegi elastyczne, tak jak sama dzianina. Możemy również wybrać tradycyjny, gęsty ścieg typu zygzak. Dzięki ściegowi elastycznemu szwy podczas noszenia dzianiny będą razem z nią pracować, będą elastyczne. Przy zastosowaniu ściegu prostego występowałoby ryzyko pęknięcia ściegu i powstania dziury. Przy szyciu dzianiny naprężenie nici górnej ustawmy na optymalny poziom: 2-3. Powinno być idealnie.

Dwa sposoby szycia dzianiny na maszynie do szycia

Pierwszym sposobem jest szycie około 3 mm od brzegu i tak też ustawiamy stopkę. Szycie z zapasem dzianiny sprawia, że ścieg jest równiejszy i nie faluje. Po zakończeniu szycia ścinamy nadmiar materiału i wyrównujemy brzegi.

Drugim sposobem jest zastosowanie specjalnej stopki do szycia ściegiem owerlokowym. Wówczas możemy szyć przy brzegu dzianiny. Stopka posiada prowadnik, który ustawia stopkę w optymalnym miejscu podczas szycia. Igła wówczas wbija się z lewej strony w materiał, a po prawej stronie tuż za jego brzegiem. Bolec, na którym zawija się nitka podczas szycia sprawia, że materiał nie jest przez nią ściągnięty i efekt jest bardzo zadawalający wizualnie.

Zobacz także: