Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Dlaczego maszyna do szycia kulkuje? Czyli jeden z częstszych problemów podczas szycia na maszynie

Czy zdarza Ci się, że maszyna do szycia kulkuje, czyli inaczej pętelkuje, plącze nici? Z pewnością tak, bo jest to problem, z którym styka się każdy użytkownik maszyny do szycia, nawet ten najbardziej doświadczony. Bez obaw. To, że maszyna do szycia kulkuje to problem do zdiagnozowania przez nas samych i na szczęście w większości przypadków nie wymaga interwencji profesjonalnego serwisu.

Dlaczego maszyna kulkuje - pierwszy główny i najczęstszy powód

Jeśli Twoja maszyna kulkuje, to należy w pierwszej kolejności sprawdzić sposób nawleczenia nici górnej. Nić każdorazowo musi przechodzić przez wszystkie wskazane przez producenta, oczka i prowadniki, to bowiem zapewnia odpowiednie rozłożenie sił naprężenia nici w newralgicznych miejscach, zwłaszcza podczas dużej prędkości szycia. Zawsze należy kierować się instrukcją i rysunkiem producenta.

Czystość maszyny do szycia nierzadko przekłada się na jakość szycia, tym samym na kulkowanie/pętelkowanie

O maszynę do szycia należy dba . Podlega ona regularnej konserwacji, ale także czyszczeniu. Miękką szczoteczką i szmatką należy oczyścić podzespoły maszyny z drobinek kurzu, resztek tkanin i nici. Zwłaszcza nieoczyszczona przestrzeń pomiędzy dwoma blaszkami bębenka może stać się przyczyną tego, że maszyna do szycia kulkuje.

Mikro uszkodzenia elementów maszyny do szycia również mogą być powodem kulkowania

Elementy maszyny do szycia ulegają zużyciu. Wówczas praca maszyny nie jest doskonała, a jednym z tego objawów może być to, że maszyna do szycia kulkuje. Dbaj o to, aby regularnie wymieniać uszkodzoną igłę (np.: ze stępionym czubkiem, wykrzywioną itp.), bębenek z zarysowaniami i mikro uszkodzeniami czy też chwytacz.

Dlaczego maszyna do szycia kulkuje? Źle dobrana igła i szpulka też mogą być tego przyczyną

W następnej kolejności należy zawsze pamiętać jak ważny jest dobór odpowiedniej igły do grubości i rodzaju materiału. Również wybór szpulki powinien być zgodny z rekomendacją producenta maszyny (czy szpulka płaska, soczewkowa, metalowa czy plastikowa?). Wszystko to może być także przyczyną problemu, że maszyna do szycia kulkuje.

Na koniec: naprężenie nici, jako istotny parametr dla właściwego szycia maszyny

Nie zapomnijmy o prawidłowym naprężeniu nici, ustawianym pokrętłem w maszynie. Źle dobrane naprężenie, brak elastyczności skutkuje m.in. kulkowaniem nici. Naprężenie nici również dobieramy pod rodzaj obrabianej tkaniny i typ wybranej nici.

Zobacz również:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj