Porady

Jak ustawić zygzak w maszynie do szycia?

Jak ustawić zygzak w maszynie do szycia? Na początek czym jest ścieg zygzak i jakie jest jego zastosowanie?

Ścieg zygzak to jeden z podstawowych i bardzo funkcjonalnych ściegów, który – obok ściegu prostego – posiada każda uniwersalna maszyna do szycia. Ścieg zygzak jest wyjątkowo potrzebny wszystkim osobom szyjącym, ale nie posiadającym maszyny funkcyjnej jaką jest overlock. W takiej sytuacji możemy poradzić sobie wykorzystując ścieg zygzak, albo ścieg owerlokowy (w niektórych bardziej zaawansowanych maszynach uniwersalnych).

Ścieg zygzak to przede wszystkim:

– obrzucanie, czyli obrębianie krawędzi tkaniny, jej zabezpieczenie przed nieestetycznym strzępieniem się;

– łączenie dzianin i tkanin o wysokiej elastyczności. Ścieg ten bowiem cechuje wysoka elastyczność;

– ozdabianie materiału, np.: naszywanie aplikacji, obrzucanie dziurek na guziki itp.;

– doskonały ścieg do cerowania i wszywania gumek.

Jakie problemy mogą pojawić się przy szyciu zygzakiem? Jak ustawić zygzak w maszynie do szycia, aby szew był prawidłowy i co to oznacza?

Szyjąc zygzakiem zależy nam na tym, aby ścieg był estetyczny i dobrze łączył tkaniny czy zabezpieczał je. Zasadą jest, że zygzak powinien być równy, a materiał nie może być ściągnięty czy pomarszczony. Są to najczęstsze problemy pojawiające się przy szyciu zygzakiem. Zależy to głównie od rodzaju tkaniny i jej poziomu elastyczności, od ustawień maszyny do szycia i od zastosowanej igły i stopki.

Prawidłowy szew zygzak – jak się prezentuje?

Prawidłowo wykonany zygzak to widoczność wyłącznie górnej nitki na wierzchniej stronie tkaniny. Od spodniej strony widać z kolei spodnią nitkę od szpulki oraz bardzo delikatnie nitkę górną. W przypadku zygzaka jest to dopuszczalne. Ważne w tym zakresie jest prawidłowo ustawione naprężenie nici, to ono rzutuje na poprawność zygzaka. Zbyt mocne naprężenie na nitce górnej powoduje przeciągnięcie nitki od spodu na prawą stronę materiału. Należy wówczas zmniejszyć naprężenie nitki górnej lub zwiększyć naprężenie nitki dolnej. Zbyt słabe naprężenie na nitce górnej to z kolei sytuacja, gdy nitka spodnia nie układa się ładnie. Należy zwiększyć naprężenie nitki górnej lub poluzować naprężenie nitki dolnej.

Jak ustawić zygzak w maszynie do szycia? Postaw na właściwą stopkę do maszyny

W przypadku szycia zygzakiem lub ściegiem owerlokowym warto wymienić uniwersalną stopkę do maszyny do szycia na specjalną stopkę owerlokową. Taka stopka posiada bardzo funkcjonalny prowadnik i bolce lub blaszkę, na których układa się nitka. Zadaniem prowadnika jest pilnowanie właściwego ułożenia krawędzi materiału. Wówczas igła wbija się dokładnie tak, jak powinna, czyli w materiał i poza krawędź materiału. Pamiętajmy również, że do tego typu stopki należy ustawić optymalną szerokość zygzaka czy owerlokowego ściegu – najczęściej te parametry podawane są przez producenta na opakowaniu stopki. Zastosowanie stopki owerlokowej powinno zaradzić ewentualnym problemom z szyciem zygzakiem. Jeśli mimo tego tkanina marszy się na krawędzi to sygnał, że dodatkowo należy wyregulować omawiane naprężenie nici górnej, a w drugiej kolejności dolnej.

Sprawdź również: